Jaká je práce au-pair v New Yorku? Přečtěte si rozhovor s Bárou, která sdílí zkušenosti o výběru rodiny a svého pracovně-cestovatelského pobytu v USA. Jaké byly první dojmy z NYC, jaké jsou odměny a benefity au-pair a dostaneme se také k tomu, jaké iluze Amerika dokáže vytvářet.
Ahoj Báro, můžeš se nám ve stručnosti představit?
Zdravím všechny čtenáře, moje jméno je Barbora, je mi 26 let a momentálně se nacházím na ostrově Staten Island ve Státě New York, kde pracuji jako au-pair.
Co tě lákalo na au-pair programu a proč jsi se rozhodla právě pro USA? Už jsi předtím někdy byla na nějaké dlouhodobém zahraničním pobytu?
Já jsme o au-pair programu přemýšlela již na střední škole. Pamatuju si, že to v té době byl kolem mě docela hit a spousta starších holek v mém okolí si tím prošla. Já jsem v té době ještě sledovala jednu slečnu, která o au-pair životě natáčela videa na YouTube. V té době mě to uchvátilo.
Chápejte, život v USA byl pro mé 18 leté já takový “nesplnitelný” sen. Jenže pak přišly jiné zájmy, vysoká škola a nakonec jsem skončila na 3 roky v officu za počítačem. Došla jsem ale do bodu, že jsem sama nechápala, co tam dělám. Byl to pořád takový zmar. Zdálo se mi, že přešlapuji pořád na jednom místě a nikam se neposouvám. Hrozně jsem chtěla ještě odjet do zahraničí a něco poznat než se usadím a začnu něco budovat. Věděla jsem, že když to neudělám hned, tak už nikdy. Sedla jsem si tedy k počítači a začala hledat, jak nejlépe si najít práci v zahraniční a právě v tu dobu jsem opět narazila na au-pair program.
Nechtěla jsem vycestovat nikde v Evropě, takže USA byla pro mne jasná volba. Zkušenosti s dětmi jsem měla, tak jsem si řekla, proč ne. Začala jsem zjišťovat zda splňuji všechny předpoklady a zařizovat všechno, co bylo potřeba.
Je to vlastně můj první delší zahraniční pobyt. Například Erasmus se mi vyhnul, protože jsem studovala na vojenské vysoké škole a v té době mohli na Erasmus vycestovat jen studenti vojenského studia. A na Work and Travel jsem ze studentských brigád nikdy nenašetřila dost peněz.
Přiblížíš nám, s čím pomáhá agentura v programu au-pair a co musíš Ty zařídit a zprocesovat sama?
V podstatě agentura pomáhá s vyplňováním přihlášky, absolvujete u nich pohovor a jsou vlastně v kontaktu s americkou agenturou, takže se věnují komunikaci i s nimi. Dále také například ověřují reference na vaše zkušenosti s dětmi a předávají vám rady a tipy, co se týká celé cesty.
Na vás je pak vyplnění přihlášky, doložení všech potřebných dokumentů jako je například výpis z rejstříku trestů nebo výpis ze zdravotní karty. Nejdůležitější je pak vyplnění žádosti o víza a následný pohovor na ambasádě. To je samozřejmě na vás.
Jak probíhal výběr rodiny – online? A jaký byl příjezd a první setkání (první den) s rodinou?
Ano, výběr rodiny probíhal online. V podstatě po vyplnění celé přihlášky a ověření všech referencí je vaše přihláška odeslaná do americké agentury ke schválení. To trvá cca 14 dnů, během kterých se vás ještě mohou doptat na některé nejasnosti. Po schválení přihlášky americkou agenturou se váš profil zveřejní a od té doby se vám mohou začít ozývat rodiny.
Většinou když vás kontaktuje nějaká rodina, napíše vám něco o sobě, případně se vás zeptá, zda byste si s nimi chtěli zavolat.
S rodinami můžete být v kontaktu jakkoliv dlouho. Samozřejmě někdo Vám nemusí sednout, tak hledáte dál. Po tom, co si nějakou rodinu vyberete, domluvíte se na všem potřebném (například datum příjezdu), se tzv. “matchnete”. Pak už musíte zařídit vše potřebné, hlavně tedy víza a potřebná školení, a už jen čekáte na odlet.
První den s rodinou byl vlastně docela krátký. Do NYC jsem přiletěla někdy před 4 odpoledne, pak jsme ještě dost času strávili ve frontě na imigračním a když jsem se dostala k rodině domů, byla jsem po těch 16 hodinách na cestě tak unavená, že jsem zvládla jen najíst a šla jsem spát. Ale jinak musím říct, že malá mě přijala skvěle (starám se tady o šestiletou holčičku). Vůbec se nestyděla, hned za mnou přišla a šla mi ukázat svoje hračky. A vlastně celá rodina je skvělá, od začátku se mi to tady snažili co nejvíce ulehčit.
Wow, bydlíš teď v NYC, jaké to je? Uchvacující anebo máme růžové představy z amerických filmů? Jaká je realita?
Když jsem se poprvé dostala do centra NYC, byla jsem jako Alenka v říši divů. Ty neskutečně vysoké a moderní budovy mě opravdu uchvátily. A vidět to všechno naživo byl splněný sen. Nutno ale říct, že cestovatelský sen. Určitě to není místo, kde bych chtěla dlouhodobě žít.
Já si myslím, že americký sen je iluze. Pro mě osobně nabízí Amerika spoustu míst k procestování a dokážu si díky pobytu tady plnit své cestovatelské sny a navštěvovat místa, která jsem si jako malá prohlížela v časopisech.
Je tu ale spousta věcí, se kterými bych se smířit nedokázala. Tou hlavní je jejich zdravotní systém. Vlastně teď vůbec nechápu, na co si my Češi stežujeme.
Dalším aspektem je veřejná doprava. NYC má samozřejmě velké množství linek metra, ale například u nás na ostrově je pouze pár auobusových linek a jedna vlaková. Pokud se chceme dostat do centra, musíme využít trajekt nebo sednout na autobus, který jede přes Brooklyn. Autem to nemá absolutně cenu, protože se zaseknete v koloně v kteroukoliv hodinu. Tady totiž jezdí autem skoro každý.
Není výjimkou, že každá rodina má minimálně 2-3 auta. Podle toho to pak na silnicích vypadá. A třeba školství to už je kapitola sama o sobě. To bysme tady mohli být mnohem déle a čtenáře bych unudila.
Když jsem se o tom tady bavila s rodinou, říkali, že tenhle americký sen vůbec nechápou. Ptali se mě, jestli si myslím, že je to “brainwashingem” z médii. Podle nich se totiž v Evropě máme skvěle. A to já si myslím taky. Ale možná si člověk začne vážit věcí až v době, kdy pozná něco jiného. Ale určitě nechci znít tak, že je tu všechno špatně. Každý máme jiné hodnoty a každý máme rád něco jiného. Já jsem za tuto příležitost neskutečně vděčná, ale vím že můj domov na mě čeká tam za oceánem, kousek od naší krásné Pálavy.
S jakou angličtinou jsi jela do USA? Cítíš po pár měsících zlepšení?
Haha, já bych řekla, že v páté třídě na základní škole jsem anglicky uměla líp, než když jsem ve 25 letech odlétala do US. Chodila jsem totiž na jazykovou základní školu, kde jsem měla angličtinu od první třídy a dokonce si pamatuju, že už ve školce mi máma platila hodiny angličtiny.
Pak ale přišel přechod na střední školu a moje zájmy se od studia značně odklonily. Pořád jsem ale zvládala střední a poté i vysokou školou se svojí angličtinou projít.
Pojďme si ale říct, že školní angličtina, kde se v podstatě jen “drtíte” gramatiku, se od běžné konverzace s Američanem výrazně liší. Takže já jsem odlétala s tím, že moje aktivní angličtina je sice horší, ale pasivně že rozumím. A myslela jsem si to až do té doby, než jsem přiletěla do New Yorku. Jejich akcentu je pro mě teda pořád těžký porozumět, ale myslím, že po krůčkách se to lepší.
Co se týče komunikace, je pro mě snazší mluvit třeba s kamarádkama z jiných zemí nebo s cizinci než s rodilými mluvčími. Nikdy se mi ale nestalo, že by mě někdo za moji angličtinu soudil.
A po pěti měsících si myslím, že se moje angličtina rozhodně zlepšila, ale pořád to není nic moc. Chce ale jenom čas a hlavně se nebát mluvit, i když budete dělat chyby. Američani ocení, že se snažíte, protože ví, že to není váš rodný jazyk.
Máš čas vytvořit si kamarády a přátelství v USA? Jací jsou mladí Američané?
Na tuhle otázku je pro mě těžké odpovědět. Samozřejmě čas na kamarády mám, ale v podstatě jsou to jen další au-pair tady u nás na ostrově nebo ty, které žijí v jiných státech US a měla jsem je možnost někdy poznat. A jsou to samozřejmě holky z celého světa.
A co se týká mladých Američanů, tak moc nedokážu říct. Já jsem hodně samotář, takže společnost lidí až tak často nevyhledávám. Potkala jsem jich pár v rámci mojí hostitelské rodiny a všichni na mě byli moc milí, snažili se se mnou komunikovat a měli pochopení pro moji ne moc dobrou angličtinu. Jediné, co o nich můžu říct je to, že jsou dost drobní. Naposledy jsem byla v baru se svými 176 cm jedna z nejvyšších 🙂
Jaké máš jako au-pair odměny a benefity, pokud můžeš sdílet?
Tak první velkou výhodou je to, že máte letenku do US zdarma a pokud dokončíte program, tak i zpět. V rámci programu bydlíte u hostitelské rodiny (samozřejmě zdarma), musíte mít vlastní pokoj a jídlo máte u rodiny také zajištěné.
K tomu vám rodina platí týdenní kapesné, které je minimálně $195,75. Dále Vám přispívá $500 na školu, protože v rámci au-pair programu musíte splnit 6 kreditů (72 hodin).
Je více možností, jak kredity splnit. Jedna z možností je absolvovat kurz na některé z univerzit, dále můžete vyrazit na nějaký “víkendový” kurz, což je třeba skvělá možnost navštívit jiný stát a potom si myslím, že existují nějaké online kurzy, ale o tom moc informací nemám. Já sama jsem absolvovala víkendový kurz v Miami, který tedy ale absolutně nesplnil moje očekávání.
V rámci roku máte pak 2 týdny placené dovolené. A co týče dalších výhod, je to asi dost individuální v rámci dané rodiny. Moje rodina mi například platí měsíční paušál a k tomu volné minuty do ČR, abych mohla komunikovat se svojí babičkou a pak mi také platí členství do fitka, protože oni sami tam mají členství.
Co je na programu au-pair skvělé a co bys naopak ráda sdílela pro ostatní, aby byly připraveni a nedělali si zbytečné iluze?
Kde začít? Skvělé na programu je určitě to, že člověk pozná novou kulturu. Ať už se dostanete do jakékoliv rodiny, setkáte se s jejich kulturou opravdu dopodrobna. Tady v US je opravdu mix všech kultur, ať už jde o náboženství nebo životní styl. Máte tak možnost setkat s něčím, co byste doma nezažili. Určitě vás to naučí samostatnosti a spolehnout se hlavně sám na sebe.
Na druhou stranu je tu spousta věci, které si člověk musí uvědomit. Žijete v cizí zemi, v cizím prostředí, kde lidem 100% nerozumíte. Staráte se o děti, se kterými si musíte vybudovat vztah, ale také je musíte naučit, aby vás respektovali. Jste dlouho dobu poměrně daleko od rodiny. Což pro mě je asi jedna z nejtěžších věcí vůbec.
Děkujeme Báře za obsáhlý rozhovor a upřímnost i předání spousty osobních zkušeností. Přejeme ať se daří v Čechách i zahraničí!
Máte zájem o práci Au Pair v USA?
Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.
[contact-form-7 id=“1720″ title=“Agentura Coolagent“]
Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).
- Pobočky: Durďákova 5, 613 00 Brno, 2. patro, kanc. č. 21 (schůzka je možná po předchozí domluvě), jinak je možné si zavolat i přes Zoom/WhatsApp
- E-mail: [email protected] , [email protected]
- Web: www.coolagent.cz