Připojte se na fascinující cestu Radky, 25leté Češky, která opustila známé prostředí a vydala se za dobrodružstvím a novými zkušenostmi do USA jako au pair. V tomto upřímném a inspirativním rozhovoru Radka sdílí své začátky a myšlenky, které formovaly její cestu od studia v České republice až po práci au pairky v dalekém Oregonu a slunné Floridě.
Zjistěte, jak se Radka rozhodla pro životní změnu, jaké byly její první kroky v USA, a jak se vyrovnávala s výzvami, které přináší práce au pair. Objevte, jak se liší život v různých částech USA a jaká je americká kultura.
Rozhovor nabízí nejen pohled do života české au pair v USA, ale také poskytuje inspiraci pro ty, kteří sní o odvaze vykročit ze své komfortní zóny a objevovat nové dobrodružství za oceány.
Ahoj Radko, jakpak se máš? Můžeš se nám ve zkratce prosím představit?
Ahoj, mám se dobře. Děkuji za optání! Jmenuji se Radka, je mi 25 let a aktuálně žiji v malém městě Freeport na Floridě jako au pair. Předtím jsem v ČR studovala Vysokou školu v oboru sociální práce. Škola mě však nenaplňovala a odcestovat do Ameriky jako au pair jsem chtěla už dlouho.
Ve svých 24 letech jsem se konečně odhodlala. Starám se o dvě malé děti. Chlapeček se jmenuje Ryan a jsou mu 3 roky a holčička je Reagan a jsou jí 4 roky. V Americe jsem přes rok a moc si to tu užívám. Můj první rok jsem strávila v Portlandu ve státě Oregon. Tam jsem se starala o jednu holčičku. Jmenuje se Kaia a tenhle rok jí bylo 6 let.
V Portlandu se mi líbilo, chtěla jsem ale zažít něco nového, proto jsem se rozhodla prodloužit můj život v Americe o další rok v jiném státě. V obou případech jsem si vybrala skvělé rodiny, které mi život v Americe velmi usnadňují. S rodinou z Portlandu jsem stále v kontaktu.
Proč sis vybrala práci au-pair, co tě na tom láká nejvíce? Přemýšlela jsi případně ještě o jiných zemích kromě USA?
Už když mi bylo 16 let, tak jsem přemýšlela o Americe. Slyšela jsem o au pair programu, ale moc jsem v té době nevěděla, co to obnáší. Každopádně jsem pořád studovala střední školu, takže nebyla moc možnost. Taky jsem asi neměla dost odvahy odcestovat. Potom jsem si řekla, že vyzkouším Vysokou školu. Každopádně mě Vysoká škola absolutně nenaplňovala a byla jsem dost vystresovaná. Tak jsem se rozhodla, že to konečně udělám. Celý proces jsem zvládla velmi rychle. Lákalo mě poznat Ameriku a americký život. V té době už jsem měla i dost zkušeností s dětmi.
Jak probíhal tvůj výběr agentury, která ti s hledáním rodiny pomáhala?
Můj výběr agentury byl jasný a rychlý. Jak jsem zmiňovala, au pair jsem chtěla být už od střední. Studovala jsem ekonomiku a podnikání a v rámci mého oboru jsme měli “kariérový týden”, kde jsme mohli potkat mnoho inspirativních lidí. Potkala jsem tam Míšu, které jsem o au pair programu řekla. Ona v té době spolupracovala s Coolagent (nevím zda stále spolupracuje) a doporučila mi tuto agenturu. Tudíž, když jsem se po zhruba 8 letech rozhoupala, samozřejmě jsem šla na stránky Coolagent a nemohla jsem udělat líp.
Měla jsem úplně první hovor s paní Pavlou, která mi vše srozumitelně a hlavně mile vysvětlila. Od té doby, cokoliv jsem potřebovala, mohla jsem se na ni obrátit (i s hloupými dotazy haha) a vždy mi pomohla, vysvětlila, poradila. V Americe jsem neměla žádný problém, kdy bych musela kontaktovat agenturu, takže nevím, jaká je komunikace tady. Ale co jsem slyšela od holek, tak jsou tu velmi nápomocní. Pouze když jsem pobyt prodlužovala, tak jsem posílala nějaké emaily do agentury a vždy velmi rychle odpověděli. Taky mi agentura zaplatila letenku v první třídě z Oregonu na Floridu, což pro mě byl zážitek.
Vím, že už jsi v USA více jak rok. Žila jsi v Portlandu ve state Oregon a nyní na Floridě. Dej nám vědět srovnání, jaké to na těch místech je a proč jsi změnila lokaci?
Hodně lidí mi říkalo, že Oregon je úplný opak Floridy, hlavně se se týče politiky. Pro mě byl rozdíl hlavně počasí, protože jsem opravdu neměla ráda téměř každodenní déšť v Portlandu, takže jsem primárně hledala místo, kde bude teplo a pláže. Což jsem i našla. Máme tady snad ty nejhezčí pláže, kousek je Destin, kam Američané jezdí na dovolenou. Pozoruji tady na Floridě, že mají lidi větší problém rozumět mému akcentu. V Oregonu nebyl problém.
Celkově se mi ale Florida líbí o dost víc, protože mi jsou pláže bližší než hory a hiking… Chtěla jsem změnit lokaci, protože jsem chtěla zažít jinou zkušenost a hlavně to teplo. Nebyla jsem si jistá, jestli dělám dobře, ale teď už si jistá jsem a jsem hrozně ráda, že jsem prodloužila svůj au pair pobyt někde jinde.
Jaká je práce s dětmi a jak funguje americká rodina? Jak probíhá tvůj pracovní den?
Mám na srovnání pouze dvě rodiny a z toho moje první host rodina nebyla tak úplně tradičně americká nebo jak to nazvat. Táta je peršan a máma indka. Takže i jejich zvyky a životní styl byl trochu jiný než ten typicky americký. Nicméně se host mum v Americe narodila a host dad se přistěhoval, když mu byly asi 3 roky. Jedli poměrně zdravě a měli hodně pravidel co se týče výchovy, a hlavně režim pro malou. Malá chodila každý den spát v 7 večer. Nesměla koukat v týdnu na televizi, a když už mohla koukat o víkendu, měla to časově omezené. Sladkost mohla mít občas po večeři. Jídlo s jí muselo skládat z proteinu, ovoce, zeleniny, vlákniny.
Můj pracovní den byl od 6:40 do 7:40 ráno, a potom odpoledne od 4:00 do 7:00. Ráno jsem malou budila, což bylo občas peklo. Pak jsem jí připravila snídani. Po snídani si vyčistila zuby a oblékla se. Pak jsem jí odvezla na autobusobou zastávku, což jsme měli zhruba 5 min autem. Každé pondělí jsem dělala prádlo, jinak po odvezení na zastávku jsem měla volno až do těch 4. Ve 4 jsem jí vyzvedla na autobusové zastávce, která byla v naší ulici. Občas jsme byly ještě chvíli venku, občas jsme šly rovnou domů. Doma si dala svačinu a začala jsem připravovat něco k večeři. Po večeři, když byl čas, tak jsme si hrály, když ne, tak jsme se připravovaly do postele. Koupel, vyčistit zuby, přečíst pohádku a spat. Víkendy jsem měla z velké části volné. Pracovala jsem ale i když byli rodiče doma, což bylo často náročné.
Moje druhá host rodina jsou typičtí Američané. A paradoxně mi je jejich životní styl bližší. Děti mají víc volnost, takže i ta atmosféra je víc uvolněnější. Rodiče dost pracují, ale co se mi líbí, že se hned po práci snaží trávit co nejvíce času s dětmi. Děti jsou hodně samostatné a umí si poradit. Někdy jsou teda až moc samostatné. Děti tu moc zdravě nejedí, nejčastěji jedí kuřecí nugety, pizzu nebo mac and cheese. Snažíme se jim “nacpat ovoce” než začnou jíst něco nezdravého. Jinak můj den je aktuálně docela jednoduchý. Ráno pomáhám připravit děti do školky, školy. Potom je odvezu a většinou dělám prádlo nebo poklidim, organizuju dětem hračky atd. Ve 3 odpoledne je vyzvedávám a hrajeme si do té doby než přijede máma z práce. Moje aktuální rodina mě hodně bere na dovolené, čehož si vážím. Víkendy mám opět volné. V téhle rodině nemám pracovní den tak organizovaný jako v Portlandu.
Celkově co se týče práce s dětmi, dost záleží na rodinách a jejich přístupu k výchově. Já naštěstí narazila na super rodiny, kdy mě děti musí respektovat. A celkově jsem si s oběma rodiny hodně sedla.
Kolik máš volných dnů a jak je trávíš? Máš čas najít si kamarády? A jsou to spíše další české nebo zahraniční au-pairky anebo přímo Američané?
Každý den mám konec kolem 4-5 odpoledne a volné víkendy. Všední dny většinou trávím tak, že jdu do posilovny nebo na paddle board, občas nakupovat a nebo jen odpočíváme všichni v obýváku. Teda já a host mum se snažíme odpočívat a děti lítaj kolem.
Trvalo mi asi 2 měsíce si najít kamarády. Ale já jsem docela introvert, takže věřím, že to půjde i rychleji. Každopádně jsem si našla skupinku holek a vždycky něco vymýšlíme. Nákupy, arkády, minigolf, laser game, pout, pláž atd. Naše skupina se skládá z Američanky, Mexičanky, Francouzek, Italky, Rakušanky, Španělky a mě – Češky. Je to sranda, občas si s našima akcentama nerozumíme. Ale vždycky se nějak dorozumíme. Teď se chystáme s holkama v prosinci do New Yorku.
V Portlandu jsem se potkala s dvouma Češkama, který mi neskutečně chybí a jsme do teď v kontaktu. S těma jsem tam trávila většinu mého času. Nicméně jsem mluvila hodně česky a to mi mojí angličtině moc nepomohlo. Proto jsem docela i ráda, že teď tady žádná Češka není, protože česky mluvím jen když volám s rodinou nebo kamarády do ČR.
Jaké vnímáš největší rozdíly mezi ČR a USA?
Já upřímně už ani moc nevím. Vím, že mi trvalo si zvyknout na Ameriku, ale teď jak už jsem tu přes rok, tak si moc nepamatuju ty rozdíly. Ze začátku jsem měla trochu problém s potravinami, protože jsou ty jiné. Takže jsem v krámě tápala, co si koupit. Postupem času jsem si ale našla značky a potraviny, které mi vyhovují. Zhoršila se mi tu moje pleť a trochu jsem tu přibrala. A to musím podotknout, že tu jim o dost líp než v ČR a chodím do posilovny. Taky jsem dlouho lpěla na českých produktech a snažila se co nejvíce jim přiblížit, ale teď už jsem tu zvyklá na ty americké a myslím si, že mi teď naopak budou nějaké věci chybět v ČR.
Ze začátku jsem měla v plánu zůstat v Americe jen rok a vrátit se domu, ale zalíbilo se mi tu. Teď jsem tu rok a 3 měsíce a nevím, jestli jsem připravená letět domů. Mentalita je tu dost jiná. Lidi tu nesoudí a naopak pochválí. Celkově atmosféra mezi lidmi je tu dost uvolněná.
Jak dlouho bys chtěla zůstat v USA? Umíš si představit žít dlouhodobě v USA? Máš nějaké dlouhodobé plány nebo přání?
Já stále nevím. Na jednu stranu mě láká tady zůstat, na druhou vím, že život v Americe na vlastní pěst nebude tak růžový jako život au pair, kdy nemusím moc koukat na peníze a jen si cestovat, kam chci. Zároveň nechci být daleko od rodiny. V Americe se mi ale líbí a jsem tu šťastná. Líbí se mi jejich životní styl a pozitivita. Takže já tomu nechávám volný průběh a uvidíme, kde v červenci 2024 skončím.
Děkujeme Radko za skvělý rozhovor, Tvojí otevřenost a sdílení zkušeností 🙂 Přejeme, ať si plníš dál svoje sny a život Ti ukáže cestu, kam dál.
Máte zájem o práci v USA?
Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT.
[contact-form-7 id=“1720″ title=“Agentura Coolagent“]
Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).
- Pobočky: Durďákova 5, 613 00 Brno, 2. patro, kanc. č. 21 (schůzka je možná po předchozí domluvě), jinak je možné si zavolat i přes Zoom/WhatsApp
- E-mail: [email protected] , [email protected]
- Web: www.coolagent.cz