Amerika má plno svátků odlišných od těch českých a jejich oslavy jsou speciální a velkolepé. Hodně dobrého jídla, americké vlajky a ohňostroje jsou pro americké státní svátky a významné dny typické. Patriotismus je v USA velké téma. Domovy a ulice jsou lemované americkými vlajkami a jejími barvami.

Američané se v tyto pro ně významné dny velmi rádi scházejí s rodinou u dobrého jídla a některé svátky oslavují v tematických oblecích. Věděli jste, jak se v USA slaví Den nezávislosti, Halloween, nebo Vánoce? Nebo jak vypadají státní svátky v USA a dny volna? 

Výročí narození Martina Luthera Kinga jr.

Svátek, který se slaví ve všech amerických státech vždy třetí pondělí v lednu. Martin Luther King jr. byl nejznámější a nejvýznamnější bojovník a vůdce za občanská práva Afroameričanů. Byl také držitelem Nobelovy ceny za mír.

Inaugurační den

Tento den se odehrává každý následující rok 20. ledna po prezidentských volbách USA. Inaugurace prezidenta Spojených států je slavnostním začátkem nového čtyřletého funkčního období prezidenta Spojených států. V tento den nově zvolený prezident stvrzuje přísahu Spojeným státům americkým.

Den Prezidentů

Třetí pondělí v únoru je v USA významný den, jako výročí narození prvního prezidenta USA George Washingtona, nazývaný také den Prezidentů. Na President’s day se neoslavuje pouze George Washington, ale i ostatní američtí prezidenti minulosti, jako je Abraham Lincoln a další.

Den obětí války

Poslední pondělí v květnu se slaví Memorial Day, kdy američané vzpomínají na oběti a vojáky, kteří zahynuli ve válce, při mimořádných událostech, nebo ve službě pro USA. V tento den obětí války se pořádají rodinné sešlosti, průvody a hromadně se tak vzpomíná na tyto hrdiny.

Den nezávislosti

Den nezávislosti, neboli Independence day se slaví 4. července a jeho oslavy jsou vždy opravdu velkolepé. Slaví se narozeniny USA, tedy den, kdy byla podepsána deklarace nezávislosti Spojených států amerických ve městě Philadelphia, a to 4. července 1776.

V tento den se konají velkolepé ohňostroje, festivaly, oslavy a pikniky v amerických barvách. Tradiční je i řeč prezidenta a dalších významných osobností USA.

Svátek práce

Mezi státní svátky v USA patří i americký Labor day, neboli svátek práce. Slaví se první pondělí v září. Tento svátek je oslavou sociálních a ekonomických úspěchů amerických pracovníků. Oslavuje se USA, jako ekonomicky prospěšná země.

Tento svátek také představuje poslední svátek letní sezony a pro děti znamená návrat do školních lavic. V tento prodloužený víkend bývají plné příměstské pláže, kam Američané velmi rádi jezdí využít tohoto volna.

Den Kolumba

Ooslava objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, jehož původní datum bylo 12. října, také patří mezi státní svátky v USA. Dnes se Columbus day slaví vždy druhé pondělí v říjnu. V tento den Američané oslavují rok 1492, kdy k břehům USA připlula výprava vedená Kryštofem Kolumbem. V některých amerických městech se pořádají speciální bohoslužby, průvody a velké společenské akce.

Halloween

31. října se slaví Halloween, což byl původně náboženský svátek, ale později ztratil u Američanů tento význam. Dnes je to svátek věnovaný hlavně dětem, které si užívají zábavné činnosti, jako je dlabání dýní a zdobení domů.

Tento den pak vyvrcholí halloweenskou koledou Trick or Treat, kdy děti v kostýmech chodí do okolních domů, aby si vykoledovali co nejvíc sladkostí. Oblíbená pochoutka v tomto období je Pumpkin pie. Oblíbené jsou i halloweenské průvody, jeden z největších se koná i v New Yorku.

Den veteránů

Americký Veterans Day se slaví 11. listopadu. Původně oslavuje den podpisu příměří, který v roce 1918 ukončil nepřátelství a boje 1. světové války. Dnes se děkuje veteránům a všem bývalým vojákům USA za jejich služby pro Spojené státy, ve všech válkách, kterých se Amerika účastnila. 

Na oslavu se konají populární průvody, jeden z největších v New Yorku. Mnoho fastfoodů a restaurací nabízí v tento den bývalým vojákům jídlo zdarma. Prezident USA tradičně navštěvuje národní hřbitov v Arlingtonu, nedaleko DC.

Díkůvzdání

Thanksgiving, neboli den díkuvzdání, se slaví vždy 4. čtvrtek v listopadu. Tradice říká, že v tento den se vyjadřuje dík za podzimní sklizeň. Tato tradice sahá až do roku 1621, kdy poutníci vzdávali díky za jejich první bohatou úrodu.

Oslavy díkůvzdání mají američané opravdu rádi a milují, když se sejdou v tento den u dobrého jídla. K večeři je tradičně pečený krocan s brusinkovou omáčkou, bramborovou kaší a nádivkou. Druhý den následuje další den volna a také nákupní svátek zvaný Black Friday.

Předvánoční večer

Vánoce se v USA neslaví pouze 24. prosince jako v České republice. Tento večer, Christmas Eve, je ale pro Američany také tradicí. Oblíbená je společná večeře, kterou má každá rodina trochu jinou. U mnoha rodin je oblíbené kuře s nádivkou a bramborami, ale i mořské plody, nebo různé druhy polévky.

V tento den se také zdobí dům, zpívají se koledy a připravují se sušenky s mlékem pro Santa Clause. Po večeři se chodí do kostela na bohoslužby. Velkolepé jsou i americké vánoční dekorace, kdy velké domy zdobí tisíce světýlek a sochy Santa Clause.

Vánoce

Vánoce v USA a narození Ježíška se slaví 25. prosince ráno a je to ta nejoblíbenější tradice Američanů. V Americe nosí dárky Santa Claus, který přichází vždy v noci z 24. prosince na 25. prosince. Ráno se všichni společně teší z vánočních dárků, poté následuje tradiční společná americká snídaně a den v rodinném kruhu.