Program Work and Travel USA spojuje – jak už název napovídá – práci a cestování po Spojených státech. Jedná se o výměnný program určený výhradně studentům, který jim nabízí možnost získat v USA práci a za vydělané peníze zemi procestovat. Kdo se do Work and Travel může zaregistrovat, jak a kde se dá sehnat práce a jaké jsou podmínky?
Práce a cestování v USA až na 5 měsíců
Spojené státy jsou vysněným cílem mnoha cestovatelů, a i přes relativně složitý vízový systém nabízejí mladým lidem z vybraných zemí možnost, jak tuto zemi detailněji poznat a zlepšit si angličtinu.
Program Work and Travel je zaměřen na studenty, kterým umožňuje pracovat v zemi po dobu 2 – 4 měsíců a další měsíc procestovat. Vízum k tomu určené platí pro sezónní období od 1.5. do 31.10.
Jedná se o „kulturně výměnný“ program zaštítěný americkým Ministerstvem zahraničí, který je zajištován prostřednictvím agentur. Do programu se nelze přihlásit na vlastní pěst a vyjet do Spojených států bez toho, aniž byste využili některou z agentur.
Agentura vám obvykle zajistí vše od víza, přes letenky až po konkrétní pracovní místo. To všechno je ale třeba si zaplatit. Je to jednoduše řečeno „něco za něco“.
Účastníci programu Work and Travel USA z minulých let se však shodují, že to byly skvělé měsíce v zahraničí, kdy si vydělali peníze i procestovali část USA, skamarádili se a zažili nezapomenutelná dobrodružství.
Podmínky pro účast v programu Work and Travel
Program Work and Travel není určen pro každého. Jak už bylo zmíněno, jedná se o studentský program, který je ohraničen jak věkem, tak způsobem studia.
Pokud se chcete programu zúčastnit, musíte splňovat následující podmínky:
- Věk 18–30 let (některé agentury mají jiné limity, například 19-29 let i méně).
- Student denního studia VŠ nebo VOŠ.
- Je třeba mít za sebou alespoň 1 semestr studia.
- Znalost angličtiny alespoň na úrovni B1-B2.
Obecný postup pro zařazení do programu
Letní brigáda v USA v podobě programu Work and Travel může být zajištěna pouze prostřednictvím některé z agentur (blíže si je představíme později). Prvním krokem je tedy výběr některé z nich. Někdy se může postup trochu lišit, ale obvykle projdete prakticky stejným procesem.
1. Výběr agentury Work and Travel
Základním krokem je navázání kontaktu s některou z agentur. Jejich podmínky nejsou vždy úplně stejné – liší se například věkový limit, zajištění práce, pořízení letenky či pojištění a samozřejmě také ceny či konkrétní postup. Pojištění bývá v ceně po dobu trvání pracovní smlouvy, další měsíc už si musíte pojistit a uhradit sami.
2. Sjednání schůzky s pracovníkem agentury
Jedná se o základní domluvu toho, co si představujete, zda si chcete sehnat práci sami nebo přes agenturu, jak dlouho chcete v USA pobýt nebo kolik jste schopni investovat.
3. Podpis smlouvy, přihláška pro sponzora
Jestliže se s agenturou domluvíte na spolupráci, následuje podpis smlouvy a přihláška pro sponzora. Sponzor také nazývaný vízový sponzor je partnerská agentura v USA, která se zaručuje za sehnání pracovního místa v případě, že si jej nebudete shánět sami.
4. Zaplacení zálohy pro sponzora, pohovor s budoucím zaměstnavatelem
Jakmile sponzor práci sežene, následuje pohovor se zaměstnavatelem, samozřejmě v angličtině a obvykle přes Skype. Zde si ujasníte podmínky práce a zaměstnavatel se přesvědčí o tom, že nemáte jazykovou bariéru a jste schopni práci vykonávat.
5. Podpis pracovní smlouvy, doplacení poplatku
Po schválení zaměstnavatelem dochází k podpisu smlouvy a doplacení poplatku pro sponzora.
6. Vízum a potřebné dokumenty
Work and Travel USA je součástí víza typu J-1 určeného pro výměnné pracovní pobyty, Au-Pair pobyty a pracovní stáže. S vyřízením víza obvykle pomůže zprostředkovatelská agentura, musíte však mít platný cestovní pas na celou dobu pobytu plus 6 měsíců navíc.
K vyřízení víza je třeba vyplnit žádost prostřednictvím formuláře DS-160, který dostanete od agentury, zaplatit vízový poplatek (160 dolarů) a připravit si pasovou fotografii. Nemine vás návštěva ambasády a vízový pohovor, termín schůzky obvykle domlouvá agentura.
Agentury mohou také vyžadovat potvrzení o složení zkoušky z anglického jazyka (nejedná se o nic extra náročného) nebo potvrzení o studiu či výpis z rejstříku trestů.
7. Nákup letenky, odlet
S koupí letenky se lze svěřit agentuře, ale podobně jako u práce si ji můžete zajistit sami. Ideální je mít i zabookovanou zpáteční letenku.
Jak a kde sehnat práci
Doposud jsme zde probírali variantu toho, že práci sežene agentura a jedná se tedy o „Full Placement“. Celý proces je díky tomu jednodušší a máte 100 % garanci, že místo dostanete. Druhou věcí však je, že za tuhle službu budete muset zaplatit a dost možná se nedostanete k zajímavějším pozicím.
Práci si však můžete v rámci „Self Placement“ sehnat i sami. Jak na to?
Lidé tuto variantu obvykle volí z důvodu minimalizace nákladů. Není to však vždy úplně nejjednodušší cesta.
Sezónní práce lze hledat přes americké agentury a specializované internetové stránky či pracovní burzy nebo si vytipovat přímo konkrétní místo a pokusit se zaměstnavatele kontaktovat.
Hodně lidí také využívá zkušenosti těch, kteří se už programu zúčastnili a mohou dát doporučení na některého ze svých bývalých zaměstnavatelů. Lze využít i pracovní veletrh JobFair konaný v ČR, na nějž se sjíždějí američtí zaměstnavatelé a práci si tak můžete domluvit přímo s nimi.
Nejčastější práce na Work and Travel
Jelikož je celý program zaměřen na sezónní práce v období letních prázdnin mezi semestry, odpovídají tomu i nabízené pracovní pozice.
V rámci víz J-1 není možné vykonávat žádné práce vyžadující speciální dovednosti, jako například ve zdravotnictví, jako řidič, v rámci opatrovnictví (kontakt s pacienty), práce pro soukromé osoby a podobně.
Jaké jsou tedy nejčastější pracovní pozice pro účastníky Work and Travel?
- Plavčík
- Práce v restauraci
- Barman
- Práce v kuchyni
- Práce v kempu
- Práce v národních a zábavních parcích
- Práce na rančích
- Práce v hotelech a pobřežních klubech
- Golfové kluby
- Doplňování zboží
České agentury a jejich ceny
Při výběru agentury hraje roli několik proměnných, lidé se však nejčastěji řídí cenou i úrovní nabízených služeb. Jednotlivé zprostředkující společnosti nabízí základní a doplňkové služby v podobě nákupu letenek, pojištění nebo pomoci při hledání ubytování. Jak vysoko se pohybují jednotlivé poplatky a co není v ceně?
Můžete se blíže podívat na agenturu ATEP, Czech-us, Student Agency, Coolagent, CCUSA, Information Planet, Coolagent, MSM Academy a další.
Work and Travel USA 2024
Termín pro podání přihlášek do programu Work and Travel USA pro rok 2024 je otevřený. Přihlásit se můžete už nyní. Nezapomeňte, že některé agentury nabízejí nižší ceny registračního poplatku za včasné přihlášení.
Jak je to s kapesným? Poplatky agentuře samozřejmě nejsou všechno, a kromě vízových poplatků a letenek byste si měli připravit i dostatečné kapesné pokrývající náklady na jídlo, ubytování atd.
Doporučená výše je 500 až 1000 USD podle lokality i typu ubytování. Celkově se všemi poplatky, kapesným i letenkou tak Work and Travel vyjde na něco kolem 60 tisíc Kč.
Nějaké finance si samozřejmě vyděláte prací nazpět a budete tak mít možnost Spojené státy procestovat v rámci 30denní lhůty k tomu určené.
Nezapomeňte také na to, že budete muset odvést daně. Po návratu do ČR však můžete požádat o jejich vrácení.
Pokud hledáte jiné možnosti práce než program Work and Travel, přejděte na rozcestník Práce v USA.