Minimální mzda v USA v roce 2025

Plánujete odletět do Ameriky za prací? Budete pracovat jako au-pair, v kempu, jako plavčík, řidič kamionu anebo v hotelu či restauraci? A víte, jaká je minimální mzda v USA? Kolik si minimálně vyděláte peněz? Měla by vás zajímat minimální mzda federální, státní, ale také místní. Jaké rozdíly mezi nimi jsou a kde se dostává navíc spropitné? Podívejte se na to, jaké jsou aktuální platy v Americe.

Minimální mzda v USA

Minimum mzdy se v Americe určuje na třech úrovních. Federální, státní a místní mzda. Minimální mzda v USA se nezvyšuje automaticky, vždy je nutné přijmout nový zákon v kongresu.

První uvedená mzda platí ve všech státech USA, je tzv. celoplošná. Není tedy možné, aby člověk bral méně, než je stanovené minimum. V USA je minimální hodinová mzda 7,25 USD.

Federální stanovy minimální mzdy jsou obsaženy v zákoně o spravedlivých standardech.

Minimální mzda podle států

Další minimální mzda je ta státní. Tady platí, že každý stát si může zvolit nejnižší hranici mezd. Uplatňují ji většinou zaměstnavatelé, kteří podnikají pouze v jednom státu federace a nepřesahují roční obrat 500 000 dolarů.

Pozor však na to, že pokud je minimální mzda nižší než ta federální, člověk má nárok na tu vyšší z nich. To se ale uplatňuje u zaměstnanců, na které se vztahují obě varianty.

A minimální mzdu si dokonce navrhují i některá města. Jedná se tak o místní minimální mzdu. Třeba San Diego nebo Kalifornie jsou městy, kde najdete místní minimální mzdu poměrně vysokou.

Minimální mzda pro mladistvé

Amerika dokonce stanovuje i minimální mzdu pro mladistvé, tedy pro lidi, kterým ještě nebylo 20 let. Taková minimální mzda může být po dobu prvních 90 dní v práci 4,25 dolaru za hodinu.

Minimální mzda dle profesí

Profese také ovlivňují minimální mzdu. Pokud se firmy zabývají mezistátním obchodem nebo výrobou zboží pro obchod, mají jejich zaměstnanci nárok na tuto minimální mzdu. Stejně tak zaměstnanci, kteří pracují v dopravě nebo spojích. Ti zaměstnanci, kteří pravidelně používají poštu nebo telefony pro mezistátní komunikaci.

Vztahuje se také na zaměstnance federálních, státních nebo místních vládních úřadů, nemocnic a škol a obecně se vztahuje na pracovníky v domácnosti.

Pokud už si myslíte, že víte všechno o minimální mzdě, tak zde je ještě jeden oříšek na závěr. Některé státy vůbec nemají stanovenou minimální mzdu. Jedná se o Alabamu, Louisianu, Mississippi, Jižní Karolínu a Tennessee. V těchto státech se řídí federální minimální mzdou.

Spropitné v USA

spropitné v USA, dýška

Spropitné v Americe je téma samo o sobě. Některé profese jsou na tomto druhu finančního odměňování závislí, protože jejich mzda není dostačující. Typické profese, které se bez spropitného neobejdou jsou číšníci, servírky, poslíčci v hotelu, řidiči taxislužby, pracovníci wellness center nebo obsluha benzínové pumpy.

A zase je tu americký zákon, který hovoří o tom, že pracovníci, kteří dostávají spropitné alespoň ve výši 30 dolarů za měsíc, musí od svého zaměstnavatele dostávat minimální plat ve výši 2,13 dolarů za hodinu. Což je oproti federální minimální mzdě opravdu málo.

Platy v USA

platy v USA

Jaký je průměrný plat v Americe se nedozvíme, protože na rozdíl od nás, USA používá medián. Ten je přesnější než průměr. Můžeme z něho vyčíst např. informaci, že v roce 2019 byl roční medián 47 372 dolarů. Je to tedy něco okolo 1 140 000 Kč za rok. Převeďme to na měsíc a je to částka 95 000 Kč. V té samé době byl medián mzdy v České republice 29 127Kč. Je to obrovský rozdíl, ale bez dalších ekonomických ukazatelů celkem nic neříkající.

V Americe si nejvíce vydělají lidé ze showbusinessu, sportovci, vrcholoví sportovci a lékaři. Špatně na tom ale nejsou ani zdravotní sestry. V porovnání s Českou republikou berou více i plavčíci, učitelé, prodavači a skladníci.

Životní náklady v USA jsou sice oproti ČR vyšší, ale s platem si rozhodně polepšíte. Celkově byste se měli v lepší práci dostat na vyšší životní standard. Není však neobvyklé, abyste v USA měli dvě práce a během týdne střídali jednu nebo druhou práci.