Manhattanský slunovrat

V USA je spoustu míst, odkud jistě spatříte nezapomenutelné výhledy na západy slunce. Jeden z těch výjimečných je ale ten, který se děje v čase letního slunovratu v New Yorku. Znáte Manhattanský slunovrat, neboli Manhattanhenge?

Co je Manhattanhenge?

Slunce tu jen dvakrát do roka zapadá přesně v ose Manhattanských ulic, je s nimi zarovnané, a vytváří tak mezi mrakodrapy unikátní podívanou. Děje se tomu tak každý rok okolo 28. května a 13. července, datum se odchyluje od data letního slunovratu. Pokaždé můžete vidět 2 západy slunce 2 dny za sebou.

Jeden je nazýván Half Sun of the Grid, kdy můžete vidět půlku slunce za obzorem. Full Sun of the Grid je pak celé zapadající slunce. Názvy jsou odvozené od Manhattan Street Grid, neboli „Manhattanská mříž“, jak je nazýváno postavení ulic na Manhattanu.

Tam, kde se příčné, západovýchodní ulice, zvané streets, protínají s jejich kolmými, tedy avenues, se při pohledu na západ na New Jersey v podvečerních hodinách objevuje tato jedinečná scenérie.

Západovýchodní ulice Manhattanu jsou vychýleny zhruba o 29 stupňů po směru hodinových ručiček od skutečných směrů světových stran. Proto tento New Yorský slunovrat neodpovídá tomu kalendářnímu. 

Aktivity během Manhattanhenge

New Yorčané i turisté si tento den patřičně užívají. Ve zvyku jsou pikniky na Rooseveltově ostrově nebo v Central Parku a mnozí čekají v ulicích Manhattanu se svými fotoaparáty na ten správný okamžik, kdy je slunce přesně mezi mrakodrapy.

I když Manhattanhenge trvá při západu jen několik minut, v ulicích New Yorku se běžně shromažďují tisíce lidí, aby zachytili tento okamžik.

Reverse Manhattanhenge

Podobný jev, podobný tomu letnímu slunovratu nastává i v období zimního slunovratu obvykle v prosinci, nebo v lednu. S tím rozdílem, že kvůli tomuhle zážitku si budete muset přivstat. Jedná se totiž o východ slunce, nikoli o západ.

Slunce se obvykle dotýká osy Manhattanských ulic po 7 hodině ranní. Proto, že se to odehrává v zimních měsících a brzy ráno, není tato událost tak populární, jako při letním slunovratu.

Rozhodně je to ale opět jedinečný zážitek. Reverse Manhattanhenge byl tento rok vidět 11. ledna, 12. ledna a 22. ledna. Nejhezčí podívaná na tento zimní východ slunce je z 5th Avenue a 41st Street.

manhattanhenge

Proč název Manhattanhenge?

Název odkazuje na Stonehenge, historickou památku, která se nachází ve Wiltshire v Anglii. Stonehenge se skládá z masivních kamenných desek a odlehlý kámen zvaný “Heel Stone” je položen právě tak, aby jeho špička byla v souladu s vycházejícím sluncem. Názvy Stonehenge a Manhattan pak astrofyzik Neil DeGrasse spojil a vytvořil Manhattanhenge.

Kde uvidíte Manhattanhenge nejlépe?

Tento úkaz je nejlépe vidět z 5 ulic v centrální části Manhattanu od Union Square až po Central Park kolem 8:20 večer. Ulice, ze kterých je Manhattanský slunovrat nejlépe vidět jsou:

  • 14th street,
  • 23th street,
  • 34th street,
  • 42th street,
  • 57th street.

Kromě toho, že je tento unikátní západ slunce skvěle vidět z výše zmíněných ulic, jsou tu další místa, odkud se vám naskytne krásný výhled.

  • Tudor City Bridge, Manhattan
  • Hunter’s Point South Park, Queens

 

Kdy bude další Manhattanský slunovrat?

Vždy dvakrát v roce, několik týdnů před a pár týdnů po letním slunovratu můžete Manhattanhenge vidět. V roce 2020 již jeden Manhattanský slunovrat proběhl, a to 29. května, kdy byl Half Sun of the Grid a 30. května, kdy jste mohli vidět Full Sun of the Grid. Ještě je ale před námi ten červencový, který se bude odehrávat 11. července a 12. července.