Vysokoškolačka, která měla touhu poznat jinou zemi a zlepšit angličtinu. To si i díky programu Work and Travel USA splnila. A to již čtyřikrát. Zde s vámi sdílí svoje zkušenosti, rady a poznatky z těchto cest.
Dozvíte se, přes jakou agenturu Zuzka vyjela, jak si zlepšila svojí angličtinu i to, jak byla s programem celkově spokojena. “Je to zkrátka jiný svět. Nedá se to s Evropou moc srovnávat.” říká Zuzka.
Ahoj Zuzko, můžeš se nám, prosím, krátce představit?
Ahoj, je mi 24 let, jsem studentkou ČVUT v Praze, konkrétně Stavební fakulty a letos mám za sebou 4. léto bylo v rámci programu Work and travel.
Proč sis vybrala právě program Work and Travel?
Už si úplně přesně nepamatuji, co byl ten první impuls a co ve mě vzbudilo touhu vyjet na tento prgram, ale teď zpětně bych řekla, že zlepšení angličtiny, cestování, poznání nových lidí a nové zkušenosti v jiné zemi, než je ČR.
Jakou agenturu sis vybrala a proč?
Poprvé jsem byla s agenturou Czech-us. Poté třikrát s agenturou ATEP. O obou agenturách jsem se dozvěděla od kamarádů, kteří již na programu Work and travel byli přede mnou.
Můžeš nám krátce popsat jaký je rozdíl mezi agenturami, které jsi vyzkoušela?
Z mé zkušenosti, gentury se starají o své klienty do té doby, než odletí do USA. Pak když nastane nějaký porblém, bohužel si to každý pak už musí vyřídit sám za sebe. Určitě má každý jinou zkušenosti, ale co se týká mého případu, tak mě agentury nikdy nijak nepomohly. Pokaždé jsem si musela problém vyřešit přímo tam na místě a sama.
Obě agentury (Atep, Czech-us), se kterými jsem byla, byly fajn co se týče komunikace a záležitostí před odletem. Agentura Atep jako jediná nabízí možnost vyjet do městečka Montauk v NY. Takže u výběru agentur záleží hlavně na tom, jaká místa a státy nabízí. Žádný jiný zásadní rozdíl tam ale nebyl.
Můžeš nám krátce přiblížit, jak probíhal proces získání tvého víza? Na jaké vízum jsi do USA v rámci programu jela?
Získat víza do USA není pro Čechy v rámci tohoto programu příliž složité. Je to ale hodně papírování a zabere to hodně času. Já jsem pokaždé jela na J1 víza, která jsou vhodná právě pro studenty, kteří chtějí trávit prázdniny prací v USA.
Je to stejný proces když jedeš poprvé, podruhé, nebo potřetí?
Já jsem si zařizovala víza pokaždé přes agenturu a je to stále stejný porces. Nezáleží na tom, jestli člověk jede poprvé, nebo potřetí.
Hledala sis práci sama, nebo přes agenturu? Popřípadě můžeš si práci hledat sama? Můžeš mít jen jednu, nebo víc prací?
Práci jsem si našla vždy pouze přes agenturu. Když člověk jede na místo, kde to nezná, bylo pro mě pohodlnější sehnat práci právě přes agenturu, která vám ušetří trochu víc času. Stále pro mě bylo dost časově náročné všechno vyřídit. Práci si můžete najít sami, pokaždé ale musíte mít vízového sponzora, který na vás „dohlíží“ po dobu pobytu.
Prací můžete mít kolik chcete, není to nijak omezeno. Záleží ale na main job, který vám může povolit práci jinde jen v určité dny, nebo hodiny. Asi tak jako všude, vždycky jde o domluvu.
Kde jsi v rámci programu žila a jakou jsi měla práci?
První rok, 2015, jsem byla v Texasu ve městě Galveston. Žila jsem tam na univerzitních kolejích a pracovala v kuchyni. Druhý a třetí rok, 2016 a 2017, jsem byla v Marylandu v Cambridge. Tam jsem žila u americké rodiny v domě a pracovala jsem jako servírka.
Poslední rok, 2019, jsem byla v New Yorku na Long Islandu ve městečku Montauk. Tady jsem bydlela na motelu, a to bylo za mě nejhorší ubytování co jsem v USA zkusila. Tady jsem opět pracovala jako servírka.
Už víme že jsi program využila víc, než jednou. Byl tam nějaký rozdíl v tvých zkušenostech?
Ano, pokaždé je tam rozdíl. I když jsem byla na jednom místě 2 léta po sobě, nikdy to není stejné. Pokaždé jsem měla jiného manažera a jiné problémy. Jsem ale za každou zkušenost ráda, protože to člověka posune v životě trochu dopředu a každá ta zkušenost se pak v životě hodí.
Stihla jsi v USA i trochu cestovat, jaká místa bys doporučila k návštěvě?
Po prvním work and travel v Texasu jsem cestovala asi měsíc. Projela jsem s kamarády západ. Grand Canyon, Las Vegas, Kalifornii a další. Dodnes na to vzpomínám, jak to bylo na západě krásné.
Druhé a třetí léto v Marylandu jsem necestovala, jen jsme s přáteli podnikali výlety v průběhu programu do měst, která byla blízko. Města jako Washington DC, NYC, Philadelphia. Po letošním létě jsem jela na Floridu do Miami a také na cruise do Mexika.
Za návštěvu stojí určitě západ USA, ale také vše ostatní. Je to zkrátka jiný svět, nedá se to s Evropou moc srovnávat.
Můžeš nám prozradit nějaké nevýhody programu, jestli nějaké jsou?
Nevýhodou programu je určitě cena. Né všichni si to můžou dovolit. Na začátku každý zaplatí v průměru 60 000 Kč. Za letenky, viza sponzor, poplatek ambasádě, poplatek agentuře a tak dále. Pak je na každém, jak je šikovný a dokáže si najít druhou práci, aby se mu náklady vrátily a zbylo i na cestování a případně výdaje doma v ČR.
Jaký progres v angličtině se dá za léto, tedy 3 měsíce zvládnout? Jaký jsi udělala ty osobně?
V angličtině jsem každé léto udělala pokrok. Přes rok anglicky doma nemluvím, protože ve škole je všechno v češtině, a tak toho taky spoustu zapomenu. Během těch 3 měsíců se dá udělat veliký progres, ale záleží také na pozici.
Když budete pracovat v kuchyni, kde jsou většinou jen Mexičani, Portorikánci, procvičíte si spíš španělštinu, než angličtinu. Nejlepší pozice na zlepšení angličtiny je určitě server, cashier a podobné, kde přímo přijdete do styku s lidmi.
Byla jsi s programem Work and Travel spokojená? Splnil program tvé očekávání?
S programem jsem byla spokojená, i když se vždy objeví nějaká negativní zkušenost. Pokaždé jsem si léto užila a jela bych znovu.
Děkujeme Zuzko za sdílení tvých zkušeností a přejeme, ať se ti i nadále daří plnit tvé cíle.
A jaké máte vy zkušenosti s Work and Travel programem?