Jste student a chcete si vyzkoušet summer job jako plavčík v USAa zlepšit si angličtinu? Work and Travel je skvělá příležitost, jak se do USA podívat a zkusit si tam pár měsíců žít, pracovat i cestovat. Získáte tak cenné zkušenosti a mnoho mezinárodních přátel.
Program Work and Travel
Work&Travel neboli práce a cestování je velmi oblíbený program, určený výhradně pro studenty vysokých a vyšších odborných škol. Díky možnosti 2-4 měsíců práce (v rozmezí od 1.5. do 30.9.) a cestování zažijete tu pravou Americkou atmosféru i mentalitu.
Je to jedna z mála skvělých možností, jak se do USA podívat na delší, ale omezenou dobu. K přihlášení do programu budete potřebovat vaše CV, a dostatečnou úroveň angličtiny k absolvování případného Skype pohovoru s vaším zaměstnavatelem.
Na Work&Travel je možnost jet i v páru, či ve skupině. Můžete si také vybrat si místo, práci a také si zvolit délku vašeho pobytu v USA v rozmezí 2-5 měsíců. Ceny jednotlivých programů se liší. Po ukončení vaší pracovní povinnosti máte nárok na 30 dní cestování po USA.
Výdělek se liší podle pracovní pozice, stanovené mzdy na hodinu i domluvy se zaměstnavatelem. Může se lišit i podle toho, jak velká dýška budete dostávat. Mzda na hodinu se většinou pohybuje mezi $11/hod-$15/hod. Běžný výdělek za celé léto se pohybuje kolem $3000.
Nejčastěji využívané agentury programu Work and Travel
Czech-Us
Agentura Czech-Us nabízí 3 cenově rozdílné varianty balíčků. Buď si práci zajistíte sami, nebo vám agentura práci zprostředkuje, a nebo nabízí variantu přímo na pozici plavčíka.
Student Agency
Tato agentura nabízí 2 možnosti. Práci si najdete sami, nebo vám ji zprostředkuje Student Agency. Účastníci programu většinou pracují v zábavních, nebo národních parcích.
Atep
Agentura ATEP má v nabídce 4 varianty programu. Práci si můžete zprostředkovat sami, nebo vám ji zajistí agentura. V obou situacích také nabízí balíčky s pobyty přímo na Long Island, NY.
Ccusa
Agentura CCUSA nabízí 2 různé balíčky podle toho, jestli chcete, aby vám hradila letenku, či si ji chcete sehnat sami. Nabízí odměny při pracovním kontraktu na více, než 9 týdnů.
Lifeguard.cz
Tato agentura se specializuje na pozice plavčíka v USA. Nabízí ale také možnost udělat si kurz Amerického červeného kříže potřebný k práci plavčíka.
Podmínky Work and Travel
Ačkoli je tento program určený pro studenty a je zcela dobrovolný, je zde několik pravidel a podmínek, které každý uchazeč musí splňovat. Některé podmínky se mohou lišit dle agentury. Většina základních pravidel jsou ale pro všechny stejná.
Základní pravidla:
- Věk: 18-27/30 let
- Studium: Student prezenčního studia na vysoké, nebo vyšší odborné škole. Úspěšně dokončen alespoň jeden semestr studia.
- Angličtina: V podstatě je potřeba taková úroveň angličtiny, abyste se dokázali domluvit na pracovních podmínkách s vaším potencionálním zaměstnavatelem při skype pohovoru.
- Doba pobytu: Práce bude trvat 2-4 měsíce. Bude záležet na zaměstnavateli a na tom, jakou si najdete práci.
- Vízum: Díky agentuře, přes kterou se do programu přihlásíte, získáte J1 víza. Práci se zaměstnavatelem si můžete zprostředkovávat i sami. Budete si ale muset sami sřídit DS form na J1 víza.
Cena programu Work and Travel
Finální částka, kterou budete muset do programu investovat se bude lišit podle agentury i potřeby služeb. Jednotlivé agentury nabízí různé cenové balíčky i služby. Je jen na vás, jakou agenturu pro program zvolíte a tudíž kolik zaplatíte peněz.
Některá agentura zprostředkování práce vůbec nenabízí a jiná zas zahrnuje i zpáteční letenky. Ve většině agentur si stanovíte, zda si chcete práci najít sami, nebo zda chcete, aby vám práci zprostředkovala agentura.
Agenturu můžete vybírat také podle místa, nebo pracovních pozic. Podle všech těchto faktorů se pak také bude odvíjet právě částka poplatku agentuře. Poplatky agenturám se pohybují mezi $400-$1000.
Programový poplatek agentuře, bez ohledu na agenturu, zahrnuje tyto služby:
- vydání DS formuláře (DS form) k získání J1 víz,
- poštovné za odeslání formuláře,
- pojištění po dobu platnosti DS formu,
- v případě potřeby pomoc s vízovým procesem.
Některé agentury požadují jeden programový poplatek, který již zahrnuje všechny výdaje. U jiných budete muset zaplatit registrační, ale poté i programový poplatek. Dále budete hradit některé poplatky na vlastní náklady, které nejsou hrazeny z programového poplatku.
Další finanční náklady, které budete hradit a nejsou v programu Work and Travel zahrnuty:
- poplatek americké ambasádě 160 USD (3 650 Kč) za vízum J1,
- SEVIS fee $35 (800 Kč),
- výpis z trestního rejstříku (cca 100 Kč),
- vízové foto (cca 80 Kč),
- poplatek za lékařské vyšetření,
- ve většině případů si budete hradit letenku do USA.
Nejčastější pracovní pozice programu Work and Travel
Nabídky pracovních pozic se aktualizují a obnovují a vy si tak můžete vybrat z velké škály možností. Pracovní pozice, ze kterých si můžete vybrat jsou různé.
Záleží na tom, co preferujete, co nabízí daná agentura, nebo jestli vaše úroveň angličtiny na danou pozici bude stačit. Možnosti práce najdete od číšníka, přes prodavače zmrzliny na pláži až po plavčíka.
Práce v restauracích, barech, kavárnách
Práce v oblíbených amerických restauracích. Ať už se jedná o lokální americkou kuchyni, sea food restaurace, nebo populární mexické podniky. Pracovat zde můžete na několika pozicích od pomocníka v kuchyni, přes baristy až po číšníka/servírku.
Díky tomu, že tyto podniky většinou nabízí více pracovních pozic, není nutná perfektní angličtina. Ovšem je samozřejmě výhodou. Odměny zde činí základní mzda, která je přibližně pouze 50% výdělku a zbytek tvoří tipy, které jsou v USA samozřejmostí.
Práce v hotelech
Nejčastější pozice jsou zde pokojské a recepční. Tyto pozice jsou vhodné jak pro holky, tak pro kluky a také pro ty, co si nejsou jistí svou angličtinou. I tady si často vyděláte část vaší výplaty na dýškách.
Prodej v obchodu
Práce v malých lokálních obchodech se suvenýry, nebo v obchodech se speciálním zbožím. Mohou to být i obchůdky se šperky, nebo butiky s oblečením. Každodenní kontakt s místními lidmi a požadovaná lepší úroveň angličtiny.
Prodejce zmrzliny nebo občerstvení
V období turistické sezony je v USA po plážích a na populárních místech mnoho stánků s občerstvením a fast foody. Prodávat můžete různé druhy občerstvení od zmrzliny a kávy až po hot dogy, či burgery. Velmi časté jsou například stánky Dunkin Donuts. Opět potřeba lepší úroveň angličtiny.
Práce plavčíka v USA
Plavčík v Americe je u studentů v rámci programu Work and Travel velmi populární. Minulý rok vyjelo do USA na pozici plavčíka přes 500 Čechů. A to hlavně proto, že pracovat jako lifeguard není nijak extra náročné. Jako plavčík si můžete i vydělat slušné peníze.
Obvyklá mzda na hodinu je $11/hod, ale dost peněz získáte na přesčasech, které jsou téměř vždy garantované daným počtem pracovních hodin za týden. Tyto přesčasy jsou lépe placené, většinou je to 150% z původní mzdy.
Agentury nabízejí práci v mnoha státech po celé Americe. Jako například New York, Kalifornie, Florida, nebo Hawaii. Nejvíce míst a možností na pozici plavčíka však najdete na východním pobřeží USA ve státech jako jsou Severní Karolína, New York, Virginia, nebo Delaware.
Bazénový plavčík
Práce bazénové plavčíka je zodpovědná, zároveň pohodová práce. Primární a nejdůležitější povinností je snažit se zajistit, aby se nikomu nic nestalo a aby se nikdo neutopil.
Zkrátka dodržovat všechna předběžná opatření. Další velkou povinností bazénového lifeguarda v USA je kontrola dodržování stanovených pravidel a udržování čistého bazénu.
Plážový plavčík
Práce plážového plavčíka už znamená o něco větší zodpovědnost i nárok úrovně angličtiny. Plážoví plavčíci pracují na pobřeží Atlantického oceánu a je větší pravděpodobnost, že můžete zachraňovat životy.
Podmínky pro práci plavčíka:
Angličtina
Úroveň angličtiny zde nemusí být tak vysoká, jako kdybyste pracovali například v luxusní restauraci. Měli byste se ale umět domluvit v rámci vašich povinností, popřípadě se umět vyptat na potřebné informace. U plážového plavčíka je úroveň angličtiny o něco důležitější.
Prekurz plavčíka
Prekurz je potřeba splnit ještě před samotným pohovorem s vaším potencionální zaměstnavatelem. V tomto prekurzu bude hodnocena vaše úroveň anglického jazyka a úroveň plavání. Ovšem požadavky v kurzu se u bazénového a plážového plavčíka trochu liší.
Bazénový plavčík: Kurz by měl zvládnout téměř každý. U bazénového plavčíka je největší požadavek uplavat 300 m a to bez časového limitu.
Plážový plavčík: U plážového plavčíka jsou fyzické nároky o něco větší. Nároky se liší hlavně tím, že plavecký test znamená uplavat 500 m pod 10 minut. Celkově výborné plavecké schopnosti. Také požadovaná angličtina na komunikativní úrovni.
Mezi stejné požadavky pro oba druhy plavčíků patří i 2 minuty šlapání vody a vylovení 5 kg předmětu z 2,5 metrové hloubky. Oba plavčíci absolvují interview v anglickém jazyce.
Kurz amerického plavčíka, kurz první pomoci
Další podmínka a část prekurzu je lifeguard training a kurz první pomoc. Ten si můžete zaplatit v agentuře, se kterou do USA cestujete, nebo si ho můžete zajistit sami.
Třídenní kurz plavčíka se skládá z teoretické části v učebně s anglickou terminologií a praktické části v bazénu. Teoretická výuka trvá 22 hodin a praktická část v bazénu 11 hodin. Zde nejste zkoušeni z anglického jazyka, ale jde hlavně o znalost práce plavčíka.
Výsledkem záchranářského kurzu je získání certifikátu Amerického červeného kříže (Lifeguarding) a certifikátu první pomoci, masáže srdce a používání defibrilátoru (First Aid/CPR/AED). Certifikát je platný po dobu 2 let, ovšem většina amerických zaměstnavatelů požadují review každý rok.
Cena samotného kurzu se pohybuje okolo 300 EUR (cca 7800 Kč). Kurz si můžete udělat například u Lifeguard.cz, kteří spolupracují s Americkým červeným křížem. Můžete si tu udělat pouze certifikát, ale také se s nimi rovnou vydat jako plavčík do USA.
Další podmínky pro pozici plavčíka si mohou stanovit jednotlivé agentury.