Maličký ostrov Nantucket {nentaket}, Američany také známý také jako “Malá šedá dáma moře” (podle filmu z roku 1940), patří ke státu Massachusetts na východním pobřeží USA. Pro svou velikost, polohu, omezené množství zajímavých míst a hlavně ceny, je tento ostrov mezi turisty prakticky neznámý. Možná také proto je oblíbený mezi mnoha americkými celebritami a slavnými osobnostmi, které ví, že má mnoho co nabídnout.
Poloha ostrova
Nantucket, velikostí srovnatelný k ostrovu Malta, leží zhruba 50 mil od jižní časti Massachusetts, tzv. Cape Cod {kejp kot}. Společně s ostrovy Tuckernuck a Muskeget tvoří město Nantucket. Od jeho polohy bylo také odvozen název Nantucket. Dá se volně přeložit jako “uprostřed vody” nebo také jako “daleký ostrov/země”.
Jak se na ostrov dostat
Pro turisty a místní obyvatele, kteří se chtějí dostat z/na ostrov jezdí pravidelně 2 druhy trajektů. Pomalejší, větší a levnější trajekty, kterým trvá cesta 2 hodiny a 15 min, a potom menší, rychlejší a dražší trajekty, které plují zhruba hodinu. Oba druhy vyplouvají z přístavního města Hyannis. K městečku Hyannis se lze z hlavního města Bostonu dostat jak autem za zhruba 2 hodiny, tak také autobusem a vlakem.
Stručná historie
Francouzští kolonisté, kteří připlouvali ke břehům Massachusetts si Nantucket nějakou dobu vůbec nevšímali, a více se zajímali o vedlejší, a mnohem větší, ostrov Martha´s Vineyard {martas vynjárd}. Obyvatelé Nantucket, kmen Wampanoag, si tak žili v poklidu a z vlastních přírodních zdrojů až do roku 1641. Poté byl ostrov prodán anglickému guvernérovi, pod jehož správou byl ostrov až do roku 1659.
V tomto roce se guvernér Mayhew rozhodl část svého podílu na Nantucket prodat skupině podnikatelů, a to za 30 britských liber a 2 bobří klobouky. Okamžitě po prodeji se na Nantucket začali sjíždět rybáři, kteří dále rozvíjeli velkolov velryb a tím i rybářský průmysl soustředěný hlavně kolem lovu plejtvákovce šedého. Nantucket se tak okamžitě stal známým rybářským místem a velrybářským kapitálem celého světa po dobu zhruba 150 let.
Bohužel sláva a blahobyt nevydržely na Nantucket věčně. Po rozvoji rybářství a přístavů ve městech v pevninském Massachusetts, začala poptávka po dovozu z Nantucket slábnout. Vše se na ostrově prakticky zhroutilo v roce 1846, v době “Velkého Ohně”, který se šířil pomocí všudypřítomného rybího vosku a dřeva Zničil více než 300 budov na 40 akrech. Velká většina místních obyvatel zůstala bez domova a přestěhovala se zpět na pevninu.
Touhle dobou už bylo v Kalifornii objeveno zlato a mnoho Nantucket mužů odjelo za štěstím a “rychlým bohatstvím” na západ. Více než 300 mužů také odešlo válčit do Občanské války, a mnoho se jich nevrátilo. Počet obyvatel v letech 1840 – 1887 na ostrově klesnul z původních cca 10,000 na pouhé 4,000.
Co Nantucket zachránilo, byl opětovný návrat turistů a stavařů, kteří se pustili do renovace původních budov do jejich originálního vzhledu. Malé hostince a noclehy začaly vybíhat na každém rohu a bohatí bostonští návštěvníci se začali hrnout hned po občanské válce. Od té doby žije Nantucket převážně z turismu, s návštěvností zhruba 400,000 turistů ročně.
Zajímavosti
Závody “Figawi” [f´gaui]
Každoroční legendární závody plachetnic neomylně patří k nejoblíbenějším letním tradicím celého severo-východního pobřeží. Tento proslulý 3denní závod bude v roce 2021 slavit již 50. výročí od založení a nepochybně se těší stejnému úspěchu jako při svých začátcích.
Historie Figawi je zábavná jako závod samotný: jednoho květnového dne ve městě Hyannis se sešli tři kamarádi u piva, Bob Horan, Joe Horan, a Bob Luby, a nemohli se dohodnout, který z nich je lepší jachtař a čí plachetnice je nejrychlejší. Po dlouhém dohadování se všichni rozhodli své dovednosti předvést v akci. Po chvíli jachtaření a závodění se ale v husté mlze ztratili, načeš se jeden z nich zeptal “Where the f§§k are we?” (Kde to sakra jsme?), což při velké dávce Cape Cod přízvuku zní jako Figawi.
Po tom, co všichni tři bezpečně dopluli do přístavu, se rozhodli, že onen závod budou rok co rok opakovat během vzpomínkového (Memorial) víkendu, kdy si Američané připomínají oběti dosavadních válek. Netrvalo dlouho a Figawi si oblíbili jako Američané, tak milovníci jachet celosvětově. Každoročně se tu tak sejde přes 200 plachetnic a přes 3 000 námořníků a návštěvníků, a závodí se z Cape Codského Hyannis až na ostrov Nantucket.
Pro potencionální návštěvníky je ale třeba podotknout, že ubytování a dopravu je nutno zařizovat i více než 6 měsíců dopředu vzhledem k omezenému počtu hotelů a ubytoven.
Pláže
Velká většina turistů navštěvuje každoročně Nantucket už jen pro své pláže, které obklopují prakticky celý ostrov. Nantucket má 9 veřejných pláží a každý si přijde na své. Children´s Beach a Jetties na severu s mělkou a dlouhou pláží je ideální pro rodiny s dětmi. Cisco a Surfside na jihu pro milovníky surfování. Nobadeer pro ty, co mají chuť se přidat k místním a párty.
Většina západního konce ostrova je lemovaná písčitými útesy, které jsou veřejnosti nedostupné z důvodů eroze. Nantucket se tak postupně potápí do moře a není nic zvláštního pro místní majitele domů si zvednout dům ze základů a posunout ho dále od útesů.
Muzeum velryb
Jako bývalá rybářská velmoc je Nantucket stále hrdý na své objevy a vynálezy z dob odchytu velryb. Proto na ostrově může návštěvník najít i muzeum na počest této aktivity. Najde zde více než tisíc kusů umění s velrybí tematikou, artefaktů a pokladů, vystavených v 9 galeriích. Návštěvník zde najde kostru 14 metrů dlouhého vorvaně, obrovskou Fresnelovu čočku a historickou továrnu na svíčky z roku 1847.
Majáky
Pokud se člověk rozhodne jet ochutnat mořské plody a navštívit muzeum velryb na Nantucket, nesmí zapomenout ani na fotku u jednoho ze 3 historických, ale stále funkčních, majáků. Brant Point je nejblíže k centru města. Je to také první maják, který jde vidět při příjezdu trajektem.
Pro ty, co se ale vyhýbají davům a chtějí i trošku toho ostrovního dobrodružství, je tu potom maják Great Point. Leží uprostřed rozlehlé pláže na nejvýchodnějším a nejsevernějším konci Nantucketu. Třetí maják, Sankaty je nejmenší, ale za to se může chlubit svou typickou bílo-červenou malbou.
Jídlo a pití v Nantucketu
Nantucket se může chlubit nejednou skvělou restaurací a jídelnou. Ať už jde o ryby, krevety nebo exotické ústřice, vše je čerstvé a uloveno v okolí. Místní oblíbenci jsou hlavně humři a škeble, které si může návštěvník sám na podzim i vylovit (samozřejmě je třeba koupit licenci). Nejznámějšími pokrmy jsou tu “Surf and turf” (kombinace mořských plodů a tmavého masa, jako například hovězí steak), Lobster Chowder (krémová polévka s humrem) a britské Fish and Chips.
Po dobrém obědě se pak turista může přesunout do místní pivnice Cisco, která se pyšní mnoha druhy piva, vína a likéru, a také třemi bary a venkovním posezením.
Architektura
Všechny budovy na Nantucket, nové i starší, jsou pod přísným dohledem místních autorit a musí vypadat naprosto stejně. Návštěvníci se tak mohou těšit na domy ve stylu “Cottage”, s typickými šedými šindelovými obklady, připomínající rybí šupiny. Domy jsou jedno- a dvou-patrové s bílými okny. Nechybí ani všudypřítomná americká vlajka, nebo alespoň venkovní ozdoby v barvách vlajky.
Celebrity
Jak už bylo zmíněno, Nantucket je oblíbeným únikovým místem pro americké celebrity. V roce 2016 ostrov naštívila Kourtney Kardashian s rodinou a bývalým manželem Scottem Disickem. Pronajali si dům přes stránku Airbnb v hodnotě $ 50 milionů.
Mezi celebrity, které lze na Nantucket spatřit patří Amy Poehler (film “Ségry”), Joe Biden (americký politik), Ben Stiller (“Zoolander”), James Franco (“Zrození planety opic”), Drew Barrymore (“50x a stále poprvé”) a Jenna Dewan (“Let´s dance”).
Málokdo také ví, že Nantucket je rodištěm mladé americké zpěvačky Meghan Trainor, která na ostrově vyrostla a jejíž rodiče na Nantucket stále vlastní klenotnictví.