Stát se au-pair v USA je pro vás dream job, pokud chcete poznat z blízka americkou kulturu, najít si přátele z celého světa a jste rádi ve společnosti dětí. K tomu, abyste se mohli stát Au-pair musíte mít ukončené středoškolské vzdělání, čistý trestní rejstřík, komunikativní znalost angličtiny, zkušenosti s péčí o děti, řidičský průkaz a věk 18 – 26 let.
Za práci Au-pair získáte pokoj, stravu, kapesné, příspěvek na studium na univerzitě a dva týdny placené dovolené. Do USA můžete v rámci Au-pair programu vycestovat na 1 – 2 roky. Vaše pracovní podmínky jsou regulované Americkým ministerstvem zahraničních věcí, díky tomu budete vy i hostitelská rodiny znát své práva a povinnosti.
Co dělá Au-pair
Primární náplň práce Au-pair je péče o děti, která zahrnuje například přípravu jídla, oblékání, doprovázení dětí do / ze školy, přípravu volnočasových aktivit, pomáhání s domácími úkoly, úklid dětského pokoje a ukládání dětí ke spánku. Konkrétní činnosti se liší dle věku dětí a je dobré si vaše povinnosti při hovoru s hostitelskou rodinou ujasnit.
Věková hranice Au-pair v USA
Au-pair se můžou stát ženy i muži ve věku 18 – 26 let. Měli by být svobodní a bezdětní.
Délka pobytu Au-pair v USA
Do USA můžete odcestovat pouze na dlouhodobý Au Pair pobyt s délkou 1 – 2 roky. Pokud se rozhodnete vyjet na 1 rok, můžete se v průběhu rozhodnout váš pobyt prodloužit na dalších 6, 9 nebo 12 měsíců, ať už se současnou hostitelskou rodinou nebo s jinou.
Mzda Au Pair
Au-pair žije v domě společně s hostitelskou rodinou a za práci dostává pokoj, stravu, kapesné a příspěvek na studium na univerzitě. Podmínky Au-pair v USA stanovuje Americké ministerstvo zahraničí, které určilo i minimální týdenní kapesné ve výši 195 amerických dolarů.
Regulaci podléhá i počet hodin, které Au-pair stráví péčí o děti. Staráním se o děti může strávit maximálně 45 hodin týdně a ne více než 10 hodin denně. Au pair má nárok na 1,5 dne volna týdně a na jeden volný víkend měsíčně.
Za odpracovaný rok jí také náleží 2 týdny placené dovolené a po ukončení pobytu možnost měsíčního cestování po USA. Au-pair se zároveň musí zapsat do studijního programu, na který jí hostitelská rodina přispívá až 500 dolarů ročně a sladit studium s péčí o děti.
Kvalifikace Au-pair v USA
Chcete se stát Au-pair? Musíte splňovat následující požadavky:
- minimálně 200 hodin zkušeností s dětmi (hlídání dětí, dobrovolnictví, doučování, …),
- čistý trestní rejstřík,
- ukončené středoškolské vzdělání,
- pokročilá znalost angličtiny,
- řidičský průkaz skupiny B,
- dobrý zdravotní stav,
- ochota strávit v USA alespoň 1 rok.
Výhody a nevýhody Au-pair programu
Vše má své pro a proti, a Au-pair program není výjimkou.
Výhody Au-pair programu:
- kapesné,
- ubytování a strava zdarma,
- letenka zdarma,
- příspěvek na studium,
- cestování po USA,
- poznávání nové kultury a lidí z celého světa,
- osamostatnění,
- životní zkušenosti a položka do CV.
Nevýhody Au-pair programu:
- dlouhodobý pobyt mimo ČR,
- poplatky agentuře,
- případné problémy se začleněním,
- možný homesickness.
Zprostředkovatelské Au-pair agentury
V České republice existuje několik Au-pair agentur, které vás spojí s vaší hostitelskou rodinou a následně i s dalšími Au Pair ve vašem okolí, se kterými můžete navázat kontakt. Během vašeho pobytu v USA budete s agenturou v kontaktu a budete jí moct reportovat případné nepříjemnosti. U agentury si můžete vybrat Au Pair program na míru dle vašich dosavadních zkušeností.
Zprostředkovatelské agentury jsou zodpovědné za to, aby vám pomohli najít vhodnou hostitelskou rodinu a zároveň prověřili, že obě strany splňují určené požadavky. Vy, jako Au Pair, budete muset doložit výpis z rejstříku trestů, řidičský průkaz, absolvovat pohovor v angličtině i poskytnout tři reference, které potvrdí vaše zkušenosti s péčí o děti.
Pokud se ukážete jako vhodný kandidát, agentury vám pomohou najít rodinu, se kterou si následně zavoláte, abyste zjistili, jestli vzájemně ladíte a dořešili všechny praktické věci. Pokud mezi vámi proběhne „match“, můžete směle vyrazit za velkou louži.
Pohovor s hostitelskou rodinou
Předtím, než se telefonicky nebo přes Skype spojíte se svou potenciální hostitelskou rodinou, připravte si otázky, na které se jich chcete zeptat.
Ujasněte si především:
- vaši pracovní náplň a kolik hodin denně budete pracovat,
- výši kapesného,
- kdy budete mít volný čas a možnost navštěvovat kurzy,
- jaké univerzity jsou v blízkosti,
- jaké jsou jejich zájmy a jestli korespondují s vašimi.
Podívejte se blíže, jak si vybrat hostitelskou rodinu v USA, kde se budete starat o děti. V případě, že by se cokoli nepovedlo, můžete vždy zažádat o změnu rodiny.
Co si zajistit před odletem
Plácli jste si s hostitelskou rodinou a začínáte připravovat rozlučkovou party? Nezapomeňte si v tom shonu vyřídit i další náležitosti, které k odcestování do USA budete potřebovat.
- Než zvednete kotvy, je potřeba si zažádat o J-1 vízum, s jehož vyřízením vám pomůže zprostředkovatelská agentura.
- Nezapomeňte si také na úřadě zajistit mezinárodní řidičský průkaz a vzít si s sebou hotovost nebo platební kartu na první týden pobytu a nečekané výdaje.
- Sjednejte si zdravotní pojištění.
- Raději s předstihem si najděte v místě pobytu studijní kurz, do kterého se zapíšete.
- Aktivně komunikujte s vaší hostitelskou rodinou i zprostředkovatelskou agenturou, ať žádná vaše otázka nezůstane nezodpovězena.
- Zjistěte si, jaké klima je v americkém státě, do kterého se chystáte a přizpůsobte tomu obsah vašeho zavazadla.
- Poskytněte svoji rodině v ČR veškeré informace a kontakty na hostitelskou rodinu v USA.