Zajímá vás, jak co všechno obnáší práce au-pair v USA a jak vypadá takový normální den au-pairky? Přečtěte si rozhovor s Adél, která už přes rok pracuje v Americe, po roce v Texasu si prodlužovala pobyt a hledala jinou rodinu. Jak to probíhá a co všechno obnáší změna rodiny a stěhování? Jaké zkušenosti získala Adél během pobytu v Texasu a Bethesdě u Washingtonu?

Ahoj Adél, jakpak se máš? Můžeš se nám ve zkratce prosím představit?

Ahoj! Mám se super! Jak se máte vy? Takže mé jméno je Adéla Drahošová a pocházím z malého města v Pardubickém kraji, které se jmenuje Vysoké Mýto. Je mi 23 (brzo 24) a jako Au Pair jsem vyjela, když mi bylo 22. Hned po ukončení bakalářského studia na VŠE v Praze.

V Americe jsem už přes rok a 7 měsíců. Strašně rychle to utíká! Už od mala jsem milovala cestování a různé výlety ať už se školou, tak i s našima a proto jsem se rozhodla, že chci zažít jaké to je odjet sama na druhou stranu zeměkoule.

Prozdradíš nám, proč sis vybrala au-pair a co Tě na tom programu lákalo? A proč sis vybrala zrovna USA?

Co si tak prvně vzpomínám, tak o Au Pair jsem se dozvěděla z knížky, kterou jsem četla někdy na základní škole a říkala jsem si, jak to musí být super takhle někam vyjet. Nikdy mě v tu dobu ale nenapadlo, že se mi to vážně splní. Au Pair se mi zdála jako nejlepší možnost vycestovat na delší dobu do USA a zkusit žít život tady. Ono moc dalších jednoduchých způsobů není.

Lákala mě představa cestování po Americe a poznávání míst, které jsem předtím viděla jen ve filmu, četla o nich v knížce a nebo na internetu. Chtěla jsem se naučit anglicky a překonat strach z toho, že řeknu něco špatně. Osamostatnit se a poznat novou kulturu. Program v USA má dlouhou historii. Možná i nejdelší na světě, má jasně daná pravidla a je zaštítěn zákony. Takže i to byl důvod proč zrovna USA.

Praha, malá vesnička asi o 20 obyvatelích v Texasu, kousek od San Antonia 🙂

Prvním krokem k au-pair do USA je zřejmě výběr agentury, jak sis vybírala a co bys doporučila na co dávat pozor při výběru?

Jako u všeho je nejdůležitější udělat si průzkum a najít to, co nejvíce vyhovuje vám. Jsou dvě hlavní agentury, co mají nejvíce rodinek a jsou nejznámější. Culture Care (CC) a Au Pair in America (APIA), která je v ČR zastupována agenturou COOLAGENT. Pak jsou i různé menší jako je Au Pair Care.

Culture Care má největší reklamu ze všech a proto je hned první, která vám vyjede, když si zadáte slovo AU PAIR do vyhledávače. Byla i mojí první volbou než jsem si začala zjišťovat detaily a recenze. Pro mě jako pro studenta hrála roli cena, která je u CC něco přes 30 000kč, což se mi zdálo jako moc.

Dalším faktorem byly recenze, kde se každá lišila člověk od člověka, ale holky od CC vypadaly méně spokojené než od APIE. Nakonec jsem se rozhodla pro APIU a ani jednou jsem toho nelitovala.

Povíš nám blíže, jak probíhal výběr rodiny a jaké všechny dokumenty a administrativu jsi musela splnit? Je to složité? Jak dlouho to zabere? A co vše musíš udělat Ty a s čím pomůže agentura?

Jakmile s procesem začnete, tak zjistíte, že to vůbec není složité! Prvním krokem bylo vyplnit formulář na stránkách COOLAGENTU. Pár dní poté mě kontaktovala paní Pavla, která vše krásně vysvětlila, se vším mi pomohla a hlavně uklidnila mé nervy, že moje angličtina není dost dobrá! Následovalo interview v češtině a angličtině, zaplacení poplatků, online psychologický test a vyplňování přihlášky. Posledním krokem, který byl potřeba před odesláním přihlášky do APIE, bylo natočit krátké video o sobě.

Přihlášku jsem měla za 14 dní vyplněnou. Pak už mi zbývalo jen zajít k doktorovi (je potřeba lékařské zpráva) a na úřad (výpis z trestního rejstříku). Další podmínky pro účast v programu jsou: 18-26 let, bezdětný, svobodný, úspěšně dokončené středoškolské vzdělání, řidičský průkaz a mít zkušenosti s dětmi.

Před Vánoci 2020 už se moje přihláška posílala do APIE a můj profil byl schválen na konci ledna 2021. První 2 rodinky se mi ozvaly do týdne od schválení, ale ani s jednou to nevyšlo. Další se mi ozvala po 2 a půl měsících a já okamžitě věděla, že to je ta „ona“. Ozvali se ve čtvrtek, v pátek už jsme si volali a v neděli mi nabídli match.

To bylo někdy začátkem/v půlce dubna. Proces pro mě byl trochu složitější a neozývalo se tolik rodinek, protože to bylo v době Covidu a USA bylo zavřené. Na to, aby jsem se mohla dostat jako Au Pair do USA, jsem potřebovala rodinku, co měla nárok na NIE (national interest exception visa). Většinou zdravotníci a lidé, co pracovali s Covidem. Měla jsem štěstí a moje rodinka na ně nárok měla. Host mum byla zdravotní sestra a host dad pilot.

Paní Pavla z COOLAGENT vždy rychle zodpověděla mé dotazy a byla mi nápomocná po celou dobu vyplňování mé přihlášky. Pravda ale je, že je to hlavně na vás a nikdo vás nebude držet za ručičku a říkat jak, kde, co a kdy vyplnit.

První rok v USA jsi strávila v Texasu. Jaký je Texas pro život?

Tyjo! Texas je úplně něco jiného než na co jsme v Česku/Evropě zvyklí. Neměnila bych a jsem ráda, že jsem svůj první rok v USA strávila tam! Měla jsem nejlepší rodinku! Zamilovala jsem si country hudbu a country bary s line dancing! Procestovala nejznámější místa a užívala kovbojskou kulturu.

V Texasu, konkrétně na předměstí Houstonu je po celý rok horko a v létě úplně šílené! Je nutnost mít bazén a nebo vůbec nevycházet z domu! Také je tam hrozná vlhkost, která je možná ještě horší jak to vedro.

Všechno v Texasu je větší, což je taky jejich slogan “EVERYTHING IN TEXAS IS BIGGER” a všude se musí autem po cca 8 proudových dálnicích. Pro holku z malého měst, co sama řídila jen dvakrát, to byl ze začátku šok. Takže za mě Texas super, ale žít tam celý život bych nechtěla.

Rozhodla jsi se program prodloužit po roce au-pair v USA, jak probíhá takové prodlužování a hledání nové rodiny?

Rozhodla jsem se tak, protože jsem nezažila a neviděla vše, co bych chtěla v mém prvním roce a nechtěla jsem bez toho jet domů. Po prvním roce lze prodloužit na 6, 9 a nebo 12 měsíců. Musí však být splněny podmínky z prvního roku. Což znamená mít úspěšně odstudováno 6 kreditů.

Po potvrzení, že chcete pokračovat, se znova objevíte online v systému a rodinky vás mohou opět kontaktovat. Mě se ozvalo spousta rodinek (cca přes 20), ale paradoxně jsem si vybrala špatně. 😀

Co tím myslíš vybrala špatně? Měnila jsi tedy rodinu? Jak to probíhalo a jak probíhalo stěhování?

Chtěla jsem jít po Texasu někam na East Coast. East Coast je zas úplně jiný než jih a západ a podobá se více Evropě. Ozvala se mi rodinka z Filadelfie se 2 holčičkama ve stejném věku jako jsem měla děti v Texasu (13 a 11). Nicméně hned co jsem dojela, jsem věděla, že tam něco není správně. Nesedli jsem si povahově s rodiči. Moc fake na mě, host mum mě hned na letišti nazvala “honey”.

Druhý den odjeli na týden na dovču na pláž a tak jsem tam byla sama s jejich bývalou Au Pair. Zjistila jsem, že jsou nepořádný, sklep vypadá jak z hororu a že jim po domě běhají myši. Druhý den jsem také měla rozkousaný pytlík s oříšky, co jsem měla v pokoji a za pár týdnu mi i nakousaly kufr. Poslední týden u nich jsem ji i dvakrát viděla. Jednou mi přeběhla přes pokoj do skříně a podruhé v kuchyni zaběhla pod troubu. Řešily to 2 pastičkama v kuchyni….Byly tam pak i další věci jako venčení psa, zalévání kytek, špatná komunikace,…

V rematch jsem byla 14 dní u nich, kdy jsem pro ně ještě pracovala a mohla jsem si ho prodloužit o dalších 14 dní (maximálně to může být měsíc), kdy jsem odjela se všema věcmi ke kamarádce do Washington DC a tady mě pak zkontaktovala rodinka, co bydlí 10 minut autem od ní! Takže teď žiju v Bethesdě, Maryland.

Jaké máš jako au-pair odměny a benefity, pokud můžeš sdílet?

Minimální mzda pro Au Pair je dána zákony a je to $195,75. Já jsem si už od začátku řekla, že k rodince, co peníze nezaokrouhlí alespoň na $200 bych nešla. Ubytování a strava je zadarmo od rodinky. Jako Au Pair máš nárok na 14 dní placené dovolené za rok a musíš mít minimálně jeden celý volný víkend měsíčně a 1,5 volného dne týdně.

V USA jsi už přes rok a 7 měsíců, pověz nám ty nejsilnější cestovatelské zážitky.

Můj první trip v USA bylo Miami po měsíci od příjezdu. Měla jsem letenky od HD (host dad) zadarmo, páč je pilot. Nicméně tyto letenky jsou tzv. stand by, což znamená, že tím letem můžete letět pokud není naplněn. No a já si vybrala termín, kdy v pondělí měli svátek. Měla jsem letět letadlem v 1 hodinu odpoledne, ale odlétala jsem posledním možným letadlem v 7 večer. Teď když se na to zpětně koukám, tak je to nic, ale v tu dobu to byl big deal. Nevěděla jsem jestli budu muset přespat na letišti, někde v hotelu, neměla jsem skoro žádné našetřené peníze a do toho moje angličtina po měsíci tady ještě žádný zázrak nebyla.

Za můj pobyt jsem stihla navštívit nespočet míst a jsem za to nesmírně vděčná.

První roadtrip v mým životě byl po západě USA (Las Vegas, Nevada, Arizona, Utah, Kalifornie, národní parky, Los Angeles).

Návštěva New Yorku v prosinci 2021 byla jako ze Sám Doma. Stromeček v Rockefellerově centru, bruslení v Central Parku a toulky NYC uličkami.

Návštěva Palm Springs a lyžování s rodinkou v Coloradu. Výlet za kamarádkou do San Diega. 8 hodinová cesta autem do New Orleans.

Druhý roadtrip po západě USA (Kalifornie, San Francisco a národní parky). Stěhování do Filadelfie. Stěhování do Washingtonu DC. Další návštěvy NYC. Vánoční prázdniny v Bostonu a Nové Anglii. Úplně nejlepších 9 dní strávených na Havaji. Skydiving na Havaji. Sopečné erupce na Big Islandu. Návštěva hudebního města-Nashvillu atd.

Co je na programu au-pair tak skvělé a co naopak bys ráda sdílela pro ostatní, aby byly připraveni a nedělali si zbytečné iluze?

Tahle zkušenost je to nejlepší, co mě zatím potkalo. Dle mého názoru by každý měl odjet alespoň na pár měsíců žít do zahraničí. Hodně rychle se vám tu změní mentalita, přemýšlení o věcech a tak nějak rychleji dospějete. Moje angličtina je milionkrát lepší, moje sebevědomí hodně stouplo, jsem schopná řešit problémy sama za sebe, cítím se víc nezávislá, viděla jsem spoustu nádherných míst, našla spoustu přátel z celého světa, mám novou americkou rodinku, poznala americké svátky a kulturu atd. Těch věcí je nespočet!

Ne vždy narazíte na dobrou rodinku, která si z vás nebude dělat poskoka. V tomto případě si můžete pomoci tzv. rematchem (výměnou rodinky). Toto je ale potřeba udělat hned, pokud se necítíte dobře. Nesmíte čekat, že se to možná někdy zlepší. U někoho se může projevit tzv. home sick (stesk po domově). Ne všichni přátelé vám zůstanou. Ti dobří však ano! S tím je také třeba počítat.

Děkujeme Adél za skvělý rozhovor a velkou otevřenost. Přejeme ať nasbíráš další velké zkušenosti a zážitky v USA.

Adél můžete sledovat na Instagramu na profilu @adeldrahosova

Máte zájem o práci Au Pair v USA?

Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

    Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).