Martina vypráví o svých zkušenostech s au-pair v USA ve státě Colorado, kde bydlí 20 minut od Denveru. Užívá si okolního prostředí, které je blízko krásné přírody narozdíl od hlučných velkoměst. Slunce tu navíc svítí téměř celý rok. Přečtěte si, jak probíhal výběr rodiny, co vše má Martina na starosti v rodině, jaké má finanční odměny a kolik času má na cestování.

Pracuješ v USA jako au-pair, co Tě přivedlo k vycestování? Bylo USA jasná volba anebo jsi uvažovala o jiných zemích? A prozraď nám, proč vlastně au-pair?

Už od začátku střední jsem věděla, že chci vycestovat z Česka a hodně k tomu napomohl covid, kdy jsem opravdu nechtěla být zalezlá doma. USA pro mě nebyla první volba, vybírala jsem ze všech možných zemí za oceánem jako Austrálie, Nový Zéland i Kanada.

Ale USA pro mě vyhrála, tím že jsem toužila navštívit místa z filmů a přátele z English campu, co žijí právě v USA a také jsem věděla více o USA.

Au pair je úžasná příležitost pro mladé lidi co chtějí cestovat, zažít jejich kulturu, žít s hostitelskou rodinkou a starat se o děti. Já jsem chtěla spojení práce s dětmi a cestování dohromady, což au-pair byla pro mě nejlepší možnost.

Jak probíhal výběr rodiny a co všechno jsi musela vyřídit Ty a s čím Ti pomohla agentura? Jak dlouho celý proces trval než jsi odletěla do USA?

Výběr rodinky probíhá v interviews. Rodinka označí, že má o tebe zájem a s tím máš přehled o jejich profilu. Po přečtení je zcela na tobě zda přijmeš zájem či odmítneš. Po schválení se domlouváš interview přes zprávy či videohovory (skype, whatsapp), kde se jak ty tak i ta rodinka dozvídáte informace o sobě. Zde máte možnost se zeptat doplňující otázky a lépe poznat tu rodinku a najít tak rodinku, se kterou cítíš to propojení a cítíš že je ta správná pro tebe.

Agentura ti pomáhá se sestavením tvého profilu, předává různé typy a rady ohledně vašeho profilu a co všechno musíš načíst za dokumenty. Holky z agentury ti také pomáhají jak s vízy, tak i celkově mají o tebe zájem, takže ti i zavolání a ujišťují zda vše je v pořádku, zda někde nastal nějaký problém a jak se máme.

Já sama jsem musela si zařídit pojištění, které můžeš mít i přes tu agenturu. Zařídit ,aby mi doktor vyplnil dokument o mém zdraví a vyzvednout trestný rejstřík (který musí být čistý), schůzku na ambasádě o potvrzení víz a pak těsně před odletem mezinárodní řidičák a odhlásít se od pojištění tady v Česku.

Celý tento proces: vyplňování profilu, hledání rodinky, zařizování víz a dokumentů až do samotné schůzky u ambasády – trval téměř rok. Ale u každého je to jiné, někdo si dává na čas se zpracováním profilu či hledání rodinky, takže to trvání může být menší či větší.

Kde v USA bydlíš? Popíšeš nám trochu, jak se tam žije? Je to dobrý město pro život?

Bydlím v Centennial v krásném státě Colorado (20min od hlavního města Denver). Život v tomto městě se mi velice zamlouvá, protože všechno je blízko a ne tak hlučné jak právě v tom Denveru. Žijeme v krásném sousedství, kde nás občas navštíví liška či kojoti, ale nikdy nic vážného se nestalo. V Coloradu máš všechny roční období a pokud nasněží, tak to nezůstane nadlouho jak na horách.

Colorado nebo především Denver je velice známé jako město kde slunce svítí téměř celý rok. Colorado má spousty co nabídnout co se týče hor, několik národních tak i státních parků, pouště, spousty jezer a lyžařské resorty.

Jak probíhá Tvůj den jako au-pair? Co máš za povinnosti, o co vše se musíš starat?

Veškeré povinnosti se točí kolem dětí, o které se starám. Starám se o dva starší kluky (9 a 12 let). Můj den je rozdělený na dvě části – ranní a odpolední. Během rána pracuji cca od 6:30 do 8:00/9:00, dohlížím aby si kluci připravili do školy, zabalili jejich oběd a udělali hygienu a poté je odvezu do školy.

Pomáhám se starat i o jejich psa, kdy jí venčím ráno a než kluky vyzvednu (kluci mají za úkol ji dát jídlo ráno a večer). Od 9:00 mám osobní volno, které využívám na nákupy, prozkoumání okolí nebo downtown Denveru, kafe s kamarády, menší výlety nebo jednoduchá relaxace doma s filmem, kreslením či zpracováním mého foto alba, které vytvářím.

Odpoledne kolem 15:00 vyrážím vyzvednout kluky ze školy, kde jim předám nějakou svačinu. Pro rodiče je důležité aby kluci měli každodenní pohybovou aktivitu, takže většinou po škole mají například fotbal, Tae Kwon-do, skaut a pokud nemají, tak běhají na běžeckém pásu.

Během školního roku jde více o řízení do/ze školy a na aktivity, přičemž v létě stále řídím, ale také vymýšlím aktivity či výlety co mohu dělat s klukama a vaříme obědy i večeře dohromady, splňují úkoly co jejich Mamka zanechala a po úspěšném dni mají povoleno sledovat film či hrát videohry. Víkendy mám volné jen jednou za měsíc se stane že potřebují pomoc či abych pracovala.

Jak dobře jsi uměla anglicky, když jsi odlétala do USA? Bylo pro Tebe těžké jim rozumět a rychle reagovat? A jak jsi se zlepšila po roce a půl?

Upřímně, má angličtina byla lepší než čeština. Angličtinu jsem se začínala učit už od školky a během střední školy jsem v létě chodila na English campy s lektory z USA. Takže pro mě nebylo težké jim rozumět, spíše si zvyknout na neustálou řeč v jejich jazyce. Ale i tak se zlepšují čím dál více. Ale nechci vás nějak vystrašit tou perfektní angličtinou, v tomto programu je hlavně důležité jim rozumět a angličtinu si během pobytu zlepšíte.

Jaké máš odměny a benefity, pokud můžeš sdílet?

Jako au pair dostáváš týdenní kapesné $197 (rodinka může dát i více). Hostitelská rodinka přispívá $500 na studia či kurz na univerzitě, aby jsi splnila 6 kreditů za váš rok (cca 72h). Máš možnost si vzít dvoutýdenní placenou dovolenou. A myslím že velkým benefitem když letíš za hostitelskou rodinou, letenka tam i zpáteční je zadarmo. A na konci tvého programu máš možnost mít měsíc cestování po USA.

Z Tvýho instagramu @martinaaa_der je vidět, že hodně cestuješ, kde všude jsi byla a jaká místa bys doporučila k návštěvě?

Těch míst, které jsem navštívila je spousty. Ale mám za sebou 17/50 států a ještě pár se jich připočítá. Prozkoumala jsem Kalifornii (Los Angeles, San Francisco), casina v Las Vegas, westerský Texas, Mt. Rushmore, mokrý Seattle, v létě i v zimě u Lake Tahoe, zábavný parky v Orlando, zaletěla jsem do Mexika, roadtrip do jižní Dakoty a velký roadtrip přes státy Nové Mexico, Arizona (město Sedona, Grand Canyon, Antelope Canyon a Horseshoe Bend) a Utah (národní park Zion, Capitol Reef NP a Arches NP).

A také jsem procestovala hodně po Coloradu jako například několik státních parků, národní parky (Sand Dunes, Rocky Mountains,…) či město Colorado Springs.

Na vašem bucket list by měl být na 100% New York během Vánoc, Hawaii (zamilovala jsem se do ostrova Maui), Grand canyon v Arizoně, Národní park Rocky Mountains v Coloradě, Utah a jejich národní parky (Arches, Zion).

@martinka_der 🇺🇸1 YEAR in the USA, exactly in Colorado🇺🇸 #aupairinamerica @aupairinamerica ♬ original sound – some show called tvd

Už jsi v USA rok a půl, jak teď vnímáš život v USA? Jaké jsou ty největší rozdíly oproti životu v ČR? Umíš si tu představit svůj život anebo nějaké delší období?

Líbí se mi jak jsou tu lidi zapálení do té kultury, váží si veškerých svátků jako Halloween, Díkůvzdání, den Nezávislosti… Největší rozdíly vnímám v chování těch lidí. Američané jsou velice otevření a dokážou lehce vytvořit konverzaci. Pak tu jsou jen menší rozdíly ohledně jídla kde například voda je všude zadarmo a v řízení (větší silnice, můžeš odbočit vpravo i na červenou pokud ti tam nikdo nejede).

Nedokážu si představit svůj život v těch velkoměstech jako New York či Los Angeles. Ale dokázala bych si představit žít tady v Coloradu, kde mám hory jak v létě tak i v zimě velice blízko.

Prozradíš nám další své plány (v USA/ČR)?

Než odletím zpátky do ČR mám naplánovaný výlet do Chicaga a menší výlety po Coloradu. Červen je můj měsíc cestování po USA a mířím na východní pobřeží kde navštívím opět New York City, Boston, hlavní město Washington DC a směrem dolů až do Miami. Po návratu do Čech mám naplánovanou dovolenou v Rakousku s rodinou. Budu víceméně pobývat doma v Česku a sem tam po Evropě s přáteli. Mám myšlenku v hlavě, že se opět vrátím do USA jako au-pair.

Děkujeme Martině za super rozhovor a předání osobních zkušeností. Přejeme ať Tě cesta opět přivede do Ameriky! Martinu můžete sledovat na Instagramu @martinkaaa_der

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Marťa Derková (@martinkaaa_der)

Máte zájem o práci Au Pair v USA?

Zeptejte se na cokoli anebo si sjednejte nezávaznou (online) schůzku s agenturou COOLAGENT. Napište si o aktuální akci: Staň se au pair v USA a získej letenku zdarma.

    Agentura COOLAGENT je na trhu od roku 1995 a zaměřuje se na zprostředkování Au Pair pobytů v USA, Work and Travel USA, Kemp Amerika, programů pracovní praxe v zahraničí (zejména v Kanadě, Irsku, Řecku a na Kypru). V nabídce máme i jazykové pobyty nebo střední školu v zahraničí. Zaměřujeme se na kompletní servis spojený s cestováním do zahraničí (zajištění letenek, pojištění, pomoc s vízy a poradenský servis po celou dobu pobytu).