Chystáte se vyjet na léto do USA a zajímá vás práce plavčíka? Inspirujte se z Filipovy cesty do USA, kde zažil v rámci programu Work and Travel, dle jeho slov nezapomenutelné léto.
Filipovi je 25 let a do Ameriky se vydal v 2. ročníku bakalářského studia vysoké školy. Léto strávil na východním pobřeží ve státě New Jersey, kde pracoval ve vodním zábavním parku. Přečtěte si, jak byl Filip s programem a s prací plavčíka spokojen. Dozvíte se také, na jaká místa se Filip podíval a co jemu samotnému cesta do USA dala do života.
Ahoj Filipe, můžeš se nám, prosím, krátce představit?
Ahoj, jmenuji se Filip Chytra, je mi 25 let a pocházím z vesnice zvané Ondřejov. Studuji na Vysoké škole obchodní v Praze. Vystudoval jsem bakalářské studium v oboru Cestovní ruch. Nyní studuji magisterské studium v oboru Management cestovního ruchu na té samé škole. Do toho pracuji na plný úvazek ve společnosti mBank.
Do Ameriky jsem se rozhodl vycestovat na konci 2 ročníku bakalářského studia. Nejvíc se mi zamlouvala práce plavčíka, s domněním, že potkám hodně nových lidí z různých koutů světa a užiju si u toho i plno zábavy.
Jako zaměstnavatele jsem si vybral zábavní park Morey’s Piers & Beachfront Water Parks ve městě Wildwood ve státě New Jersey.
Jak tě napadlo vyjet na Work&Travel? Jak jsi se k programu dostal?
Chtěl jsem vyzkoušet, jaké to je pracovat v Americe a poznat taky něco víc o cestovním ruchu. V tu dobu jsme se o tom bavili se 4 dalšími lidmi a společně jsme se také na tento program přihlásili a prožili ho spolu na stejném místě.
Dalším motivem bylo také to, že jsem si na téma Work and Travel postavil svou bakalářskou práci. Chtěl jsem tuto zkušenost spojit i se svou školou, což se mi úspěšně podařilo.
Jakou sis vybral pro program Work and Travel agenturu a proč? Doporučil bys tuto agenturu ostatním?
Hodně jsem vybíral mezi dvěmi největšími agenturami, které tento program v ČR poskytují a nakonec jsem vycestoval s agenturou STUDENT AGENCY. A to díky pozitivnímu přístupu a hlavně široké nabídce různých zaměstnání v rámci tohoto programu.
Určitě bych i ostatním zájemcům o program doporučil využít tuto cestovní kancelář. Mám s ní samé dobré zkušenosti a líbila se mi i komunikace v průběhu celého programu, kde jsme byli v kontaktu až do návratu zpátky do České republiky.
Kde jsi v rámci programu v USA pracoval a co jsi dělal za práci? Jak dlouho jsi tam byl?
Pracoval jsem jako plavčík ve vodním parku Raging Waters Water Park společnosti Morey’s Piers & Beachfront Water Parks ve městě Wildwood ve státě New Jersey. Hodně se mi líbila ta oblast a hlavně umístění parku, odkud bylo vidět daleko za oceán. Aktivně jsem pracoval 3 měsíce a poté jsem měl 1 měsíc na cestování po Americe.
Byla práce plavčíka náročná? Byl jsi s prací spokojen? Dělal bys tuto práci znovu?
Práce plavčíka mě bavila. Nebyla ani tak náročná. Stačilo zvládnout zkoušky plavání a první pomoci, které jsem dělal až na místě. Nebylo to nic těžkého, ale taky to nebylo úplně snadné.
Celé první dva týdny po příjezdu jsme byli od rána do večera u bazénů a cvičili se na naše budoucí povolání. Po úspěšně zvládnutých zkouškách už to byla především zábava, ale také povinnost. Hlídkování u bazénu vyžaduje neustálou pozornost a pozorování dění.
Místa, kde jsme museli hlídat, se naštěstí neustále točila, takže jsme na jednom místě nesetrvali ani jednu hodinu, aniž bychom se podle specificky naplánovaného pořadí stanovišť nevystřídali. Určitě kdybych měl tu příležitost vyzkoušet si to znovu, tak bych snad ani neváhal.
Sehnal sis práci plavčíka sám, nebo ti práci zprostředkovala agentura? Kdyby ses znovu přihlásil do programu, udělal bys tak znovu?
Práci mi zprostředkovala agentura. V té době jsem o tom skoro nic nevěděl a byl jsem rád, že mi s hledáním práce někdo pomohl. Pokud člověk jede poprvé, tak neví, do čeho jde a najít si práci není tak snadné. Pokud bych jel znovu, nejspíš bych zvolil vlastní cestu shánění práce. Agentury si za tuto službu berou dost peněz. Když už má člověk s tímto zkušenosti a i některé kontakty, vidí to pak úplně jinak, než poprvé.
Může se k práci plavčíka přihlásit každý? Záleží například na tom, v jaké jsi fyzické kondici?
Určitě se do této pozice může přihlásit každý, kdo o to usiluje. Zaměstnavatelé se snaží vždy vyjít studentům vstříc. Pokud by se prokázalo, že ten dotyčný na to nemá, nebo by mu dělaly problém zkoušky, tak se vždy zaměstnavatel snaží najít nějaké východisko. Místo hlubokých bazénů by například hlídal ty mělké, a pokud by ani tam neobstál, vždy by se našla nějaká pozice, aby nemusel letět předčasně domů.
Můžeš nám prosím popsat, jak probíhá kurz plavčíka? Kdy se musí dělat v Česku a kdy až v USA?
Příprava na zkoušky nemusí být ani tak intenzivní. Všechno, co jsme k té práci potřebovali, nás naučili právě tam. Pokud člověk uměl aspoň trochu plavat, neměl při výcviku s ničím problém. Příprava, kurz na pozici plavčíka probíhala pár dní po příjezdu do města a trvala asi 2 týdny.
Každé ráno jsme se všichni sešli v parku a učili se různé způsoby skákání do vody a zachraňování tonoucích. Do toho jsme se školili v první pomoci a co dělat, když nastane nějaká výjimečná situace. První zkouška, která měla ověřit, jestli na to máme, byla uplavat 200 metrů v kuse jakýmkoliv stylem a udržet nad hladinou 5 kilové závaží alespoň dvě minuty. Nebylo to tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo.
Po této zkoušce již následovaly 2 týdny výcviku a intenzivního kurzu první pomoci. Výcvik byl zakončený závěrečnou praktickou zkouškou a písemným testem. Každý, kdo uspěl, byl přiřazen k jednomu ze 2 vodních parků a dostal svou osobní výbavu a uniformu.
Někteří zaměstnavatelé chtějí, abyste si tento výcvik udělali ještě před odletem do USA tady v České republice. U našeho zaměstnavatele ale tento kurz probíhal až po příletu do města. Záleží přímo na zaměstnavateli, jak to má nastavené.
Musí plavčík v USA mluvit plynule anglicky? Zlepšil sis v USA svou úroveň angličtiny?
Díky této pozici jsem se naučil nebát se mluvit. Ze začátku se každý styděl, ale když se pak zjistí, že na tom není nic těžkého a každý se snaží porozumět, úplně to odstraní bariéry.
Plavčík nemusí ani tak umět plynule anglicky. S návštěvníky nepřijde při práci moc do řeči, a i kdyby, tak stačí umět pár základních frázi. Určitě je úroveň angličtiny výhodou, ale k práci se tolik nevyužije. To spíše mimo práci ke komunikaci mezi zaměstnavatelem a hlavně ostatníma parťákama.
Jak finančně náročný je program Work&Travel? Byl jsi spokojený s tím, kolik sis jako plavčík v USA vydělal?
Člověk musí počítat s tím, že v začátku jsou nějaké výdaje. Už samotné hledání práce a poplatky agentuře jsou zásah do rozpočtu. Když pak člověk zjistí, co všechno ještě musí zařídit a připravit, tak to není jen málo peněz.
Poplatek agentuře je kolem 1 000 USD, to je kolem 22 tisíc korun. Další výdaje se pak projeví v poplatcích za víza a pojištění. Do toho nejsou zahrnuty letenky a ani nutné výdaje k prvním týdnům zaměstnání, než člověk dostane první výplatu. Celková částka se tak může vyšplhat až k 3 000 USD, což je kolem 66 tisíci korun.
Plavčíci přitom nejsou ani tak dobře placení, jako ostatní profese. Hodně z nás si museli sehnat druhou práci, abychom si aspoň vydělali na to cestování. Takže někteří celé dny jen pracovali, aby si mohli poté užívat na cestách.
Já jsem druhou práci nehledal, jelikož jsem si chtěl užít i ten čas po práci. Dá se říct, že to, co jsem si vydělal i s tím, co jsem utratil při cestování, mi pak po příjezdu do Čech stačilo na pokrytí nákladů. Takže jsem s nějakými penězi navíc ani nepočítal.
Jak sis našel ubytování v USA? Sám, nebo ti ho zprostředkovala agentura? Kde jsi byl ubytovaný?
S ubytováním to bylo trochu složitější. Na pohovoru nám řekli, že se ubytování zařizuje až na místě, ale že se nemáme bát, že bychom byli bez střechy nad hlavou. Ubytování zařizoval sám zaměstnavatel, a jelikož nás takhle přicestovalo 5 kamarádů, tak nám nabídli krásný domeček v centru města. 2 ložnice, obývák, koupelna a kuchyň. Klimatizace zde byla samozřejmost. Lépe jsme nakonec snad ani bydlet nemohli. Platili jsme každý 100 USD za týden, což nebylo málo, ale ani moc.
Cestoval jsi v USA? Jestli ano, kam jsi měl možnost se podívat?
Cestování bylo přesně naplánované. Měli jsme již po příjezdu nastavené dny od kdy do kdy budeme cestovat. Plán jsme pak vymýšleli postupně. Chtěli jsme se z východu přesunout na západ a procestovat nejznámější místa.
Podívali jsme se na místa jako Los Angeles, San Francisca, NP Yosemite, NP Sequoia, Las Vegas, NP Death Valley, nebo NP Grand Canyon. Začínali jsme v Los Angeles a končili v Los Angeles, takže jsme jeli takový okruh. Půjčili jsme si auto, koupili stany a spacáky a jeli jsme. Měli jsme každý den naplánovaný. Ve městech hotely, v parcích kempy. Celkem 18 dní strávených na roadtripu.
Západní, nebo Východní pobřeží USA? A proč?
Západní. Ty nejhezčí věci a situace jsme právě zažili až na západě. Velká známá města a nádherné parky. Zažili jsme toho spoustu, že by to bylo na dlouhý článek. Díky našemu zaměstnavateli jsme měli ale možnost poznat Východní pobřeží USA. Poskytoval nám za poplatek různé zájezdy na nejznámější místa. Díky nim, jsme se podívali do New Yorku, abychom zkoukli sochu svobody, do Philadelphie na Rockyho schody, nebo na baseballový zápas Baltimore Orioles.
Byl jsi se svým pobytem v USA celkově spokojen? Doporučil bys Work&Travel ostatním?
Byl. Pro mě osobně to byla obrovská zkušenost a zážitek. Všechno to zařizování, papírování a práce se na program dostat se mnohonásobně vyplatilo.
Poznal jsem plno nových kamarádů a navázal nové vztahy. Zažili jsme plno legrace a jsem rád, že jsem do toho šel. Určitě tento program doporučuju všem, kdo studují a chtějí zažít nezapomenutelné léto v Americe. Není se čeho bát a člověk tím jen získá.
Jak se podle tebe liší Americká mentalita od té České/Evropské? Byla ti sympatická?
Američané se ničeho nebojí. Nebojí se otevřeně mluvit a říct, co si myslí. Pro nás Čechy, kteří se držíme zpátky, se zdáli Američané být dost aktivní, motivovaní, někdy až hektičtí. Mluví rychle a snaží se na vás naráz vychrlit moc informací najednou. Když vidí, že jsou moc napřed, tak zpomalí a snaží se vám to vysvětlit jednodušeji. Takže nikdy není těžké porozumět a najít společnou řeč.
Pomohl ti pobyt v USA s něčím dalším v životě? Pomohl ti se někam dál posunout?
Určitě mi tento pobyt hlavně pomohl ve škole a při obhajobě mé práce. V osobním životě to beru spíše jako cennou zkušenost a zajímavost, o kterou se můžu podělit s ostatními. Neberu to jako odrazový můstek, který by mě někam posunul. Nemůžu ale říci, že jsem se díky této zkušenosti nic nenaučil. Právě naopak. Otevřelo mi to v určitých ohledech obzory a i díky tomu jsem se stal sebevědomějším člověkem.
Děkujeme Filipe za tvůj čas a sdílení cenných zkušeností. Ať se ti daří!